Runda została przeprowadzona przez SMOK Ventures przy wsparciu LT Capital, EIT InnoEnergy, FD Growth Capital, KnowledgeHub oraz kilku Aniołów Biznesu. To pierwszy raz, kiedy SunRoof pozyskał kapitał od funduszy VC. Dotychczas finansowany był przez założycieli.

Rekordowo szybka, w całości zdalna runda podczas lockdown

W obecnej rundzie uczestniczyli także Lech Kaniuk – współzałożyciel i CEO SunRoof, stojący za sukcesami takich marek jak Delivery Hero, PizzaPortal czy iTaxi oraz jego brat Karol Kaniuk – pomysłodawca dachów solarnych. W rozwój startupu zaangażowani są też seryjni przedsiębiorcy: Marek Zmysłowski, współzałożyciel HotelOnline.co i Jumia.com oraz Rafał Plutecki, były szef Google Campus Warsaw, założyciel i CEO m.in. Internet Technologies oraz Tempo.

Startup poszukiwał inwestorów w wymagającym czasie pandemii koronawirusa. W obliczu kryzysu, fundusze VC podchodziły ostrożniej do nowych inwestycji niż kiedykolwiek wcześniej. Deklaracja od pierwszego inwestora, SMOK Ventures, pojawiła się już w ciągu godziny od wysłania pierwszego pitch decka. Cały proces przeprowadzono zdalnie, bez spotkań i zamknięto elektronicznie podpisanymi umowami – wyjaśnia SunRoof w komunikacie.

SunRoof ma ambitne plany

SunRoof powstał w 2013 roku w Szwecji i za cel przyjął sobie stworzenie dachu solarnego w nowoczesnym designie, zastępującego tradycyjny dach i produkującego ekologiczną energię elektryczną bez instalowania na nim paneli fotowoltaicznych. Rozpędu nabrał po tym, jak w 2018 roku dołączył do niego Lech Kaniuk.

Już rok później SunRoof odnotował wzrost 500% r/r i to zanim jeszcze rozpoczął ekspansję zagraniczną. Dziś ma doświadczenie w realizacji ponad 100 projektów i wyznacza nowe możliwości dla inteligentnych, ekologicznych domów – podają przedstawiciele startupu w informacji prasowej.

– Finansowanie wykorzystamy na rozwój technologii solarnej oraz platformy digitalowej do monitorowania i zarządzania prądem naszych klientów. Na bazie Redlogger, który przejęliśmy ponad miesiąc temu, tworzymy już unikatowy marketplace energetyczny. Wzmacniamy też naszą pozycję w Szwecji, Polsce oraz Norwegii i wprowadzamy SunRoof na kilka rynków w Europie. Mamy ambicję stać się “europejską” Teslą – mówi Lech Kaniuk, CEO SunRoof.