W lipcu br. do sklepów sieci Carrefour wdrożono aplikację Donateo, która pozwala na przekazanie mikrodatku na cele charytatywne przy okazji bezgotówkowych płatności za zakupy. Partnerem merytorycznym Donateo jest Fundacja Polska Bezgotówkowa, która wspiera promocję systemu mikrodonacji.

– Dzięki współpracy z Carrefourem i Donateo pomogliśmy osobom poszkodowanym przez wojnę w Ukrainie. Z zebranych podczas zbiórki pieniędzy mogliśmy zakupić żywność, artykuły spożywcze czy odbudowywać domy, a nasza pomoc dotarła do blisko 300 tys. osób – mówi Rafał Grzelewski, szef zespołu Komunikacji i Fundraisingu Polskiej Akcji Humanitarnej.

Kolejna zbiórka na rzecz PAH w sieci Carrefour

Teraz za pośrednictwem mikrodonacji bezgotówkowych można wesprzeć inne działania Polskiej Akcji Humanitarnej. Mowa o programie „Pajacyk”, którego celem jest zapewnienie dzieciom i młodzieży codziennych, pełnowartościowych posiłków. W 2021 r. inicjatywa została poszerzona o pomoc psychologiczną.

Rozwiązanie Donateo wykorzystuje istniejącą infrastrukturę terminali płatniczych działających w sklepach sieci Carrefour. W przypadku bezgotówkowej płatności za zakupy na ekranie pojawia się pytanie o chęć wsparcia konkretnego celu kwotą 2 zł. Po zaakceptowaniu darczyńca otrzymuje odrębne potwierdzenie niefiskalne, a operacja odzwierciedlona jest także na koncie bankowym.

– Cieszymy się, że klienci sklepów Carrefour chętnie korzystają z tego rozwiązania i coraz częściej decydują się na cykliczne wsparcie tego samego celu, czego dowodem jest zebrana suma. Liczymy, że dzięki ich ofiarności równie imponującą kwotę uda się zgromadzić na rzecz programu „Pajacyk” – mówi Krzysztof Adamski, CEO BetterPOS i pomysłodawca Donateo.

Warto przypomnieć, że godne podziwu efekty przyniosła także zbiórka prowadzona w sklepach Auchan. Za pośrednictwem aplikacji Donateo, klienci sieci przekazali blisko 1 mln zł na rzecz Polskiej Federacji Banków Żywności.