Biuro Informacji Kredytowej opublikowało BIK Indeks PKM, czyli popytu na kredyty mieszkaniowego. W czerwcu 2019 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 19,6% w porównaniu z czerwcem 2018 r. Z metodyki indeksu wyklucza się kredyty o wartości powyżej 1 mln zł oraz zapytania o tego samego klienta, które nastąpiły w kolejnych 90 dniach.

Raport wskazuje, że chociaż liczba osób wnioskujących o kredyt nie uległa zmianie, to jednak rośnie wartość kredytów o jakie starają się Polacy. Zdaniem prof. Waldemara Rogowskiego z BIK 2019 rok będzie bardzo interesujący na rynku kredytów mieszkaniowych. Wciąż utrzymuje się wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym, ale tylko wysokokwotowym. 

Ceny nieruchomości w Polsce rosną

Z danych Expandera wynika, że w ciągu roku ceny nieruchomości na rynku wtórnym wzrosły o 11%. Jednocześnie z danych Otodom.pl wynika, że nieznacznie spadły ceny na rynku pierwotnym. Niemniej eksperci nie mają wątpliwości, że jest to chwilowy spadek – trend wzrostowy będzie utrzymany. Wskazuje na to wysoki popyt na kredyty mieszkaniowe, stosunkowo dobra sytuacja makroekonomiczna, czyli niskie bezrobocie i rosnące wynagrodzenia. 

Z raportu Kredyt Trendy Biura Informacji Kredytowej wynika, że w ostatnich 10 latach średnia wartość wnioskowanego kredytu hipotecznego wzrosła ponad 50 tysięcy złotych. W 2009 roku na zakup mieszkania zadłużaliśmy się średnio na kwotę 218 tys. zł. Obecnie jest to ponad 275 tys. zł. 

Mieszkania na „jeden klik”

Dobra kondycja gospodarcza sprzyja myśleniu o własnym mieszkaniu tudzież zakupie lokalu z myślą o wynajmie. Nie ma nic nadzwyczajnego i luksusowego w tym, że Polacy chcą mieszkać we własnych mieszkaniach, ale trzeba zdawać sobie z ryzyk i faktu, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe. Obecnie żyjemy w czasach ultra niskiej stopy procentowej, ale nie będą one trwały wiecznie. W przypadku wzrostu stopy procentowej, co może być wymuszone przez zwiększoną inflację, zwiększy się także rata kredytu hipotecznego. Dlatego myśląc o dopuszczalnym limicie zobowiązań miesięcznych trzeba wziąć pod uwagę możliwe zwiększenie wartości raty za mieszkanie w przyszłości. 

Rynek nieruchomości również domaga się innowacji. Nie tylko w nowoczesne materiały budowlane, ale przede wszystkim z bardziej zaawansowane kanały sprzedaży. Proptech, czyli property technology to rozwiązania, które docelowo w przyszłości pozwolą na zakup mieszkania lub innej nieruchomości w prawie tak wygodny i bezpieczny sposób jak zakup sprzętu elektronicznego przez Internet. Oczywiście przed proptechem sporo wyzwań prawnych i legislacyjnych – wydaje się, że pomocne może być szersze zastosowanie smart contracts (inteligentne kontrakty) oparte na blockchainie.