Partner serwisu Visa dla biznesu

Popyt na kredyty hipoteczne wzrósł o blisko 20%

Michał Papliński
Michał Papliński
#Proptech
Opublikowano: 9 lipca 2019, 17:47 Aktualizacja: 25 listopada 2019, 15:13

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w ciągu roku popyt na kredyty mieszkaniowe wzrósł o 19,6%. Tylko w czerwcu o kredyt na mieszkanie zawnioskowało 35,24 tys. osób. Średnia wartość wnioskowanego kredytu to 275,4 tys. zł.

Polacy zaciągają coraz więcej kredytów. Najnowsze dane BIK

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało BIK Indeks PKM, czyli popytu na kredyty mieszkaniowego. W czerwcu 2019 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 19,6% w porównaniu z czerwcem 2018 r. Z metodyki indeksu wyklucza się kredyty o wartości powyżej 1 mln zł oraz zapytania o tego samego klienta, które nastąpiły w kolejnych 90 dniach.

Raport wskazuje, że chociaż liczba osób wnioskujących o kredyt nie uległa zmianie, to jednak rośnie wartość kredytów o jakie starają się Polacy. Zdaniem prof. Waldemara Rogowskiego z BIK 2019 rok będzie bardzo interesujący na rynku kredytów mieszkaniowych. Wciąż utrzymuje się wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym, ale tylko wysokokwotowym. 

Ceny nieruchomości w Polsce rosną

Z danych Expandera wynika, że w ciągu roku ceny nieruchomości na rynku wtórnym wzrosły o 11%. Jednocześnie z danych Otodom.pl wynika, że nieznacznie spadły ceny na rynku pierwotnym. Niemniej eksperci nie mają wątpliwości, że jest to chwilowy spadek – trend wzrostowy będzie utrzymany. Wskazuje na to wysoki popyt na kredyty mieszkaniowe, stosunkowo dobra sytuacja makroekonomiczna, czyli niskie bezrobocie i rosnące wynagrodzenia. 

Z raportu Kredyt Trendy Biura Informacji Kredytowej wynika, że w ostatnich 10 latach średnia wartość wnioskowanego kredytu hipotecznego wzrosła ponad 50 tysięcy złotych. W 2009 roku na zakup mieszkania zadłużaliśmy się średnio na kwotę 218 tys. zł. Obecnie jest to ponad 275 tys. zł. 

Mieszkania na „jeden klik”

Dobra kondycja gospodarcza sprzyja myśleniu o własnym mieszkaniu tudzież zakupie lokalu z myślą o wynajmie. Nie ma nic nadzwyczajnego i luksusowego w tym, że Polacy chcą mieszkać we własnych mieszkaniach, ale trzeba zdawać sobie z ryzyk i faktu, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe. Obecnie żyjemy w czasach ultra niskiej stopy procentowej, ale nie będą one trwały wiecznie. W przypadku wzrostu stopy procentowej, co może być wymuszone przez zwiększoną inflację, zwiększy się także rata kredytu hipotecznego. Dlatego myśląc o dopuszczalnym limicie zobowiązań miesięcznych trzeba wziąć pod uwagę możliwe zwiększenie wartości raty za mieszkanie w przyszłości. 

Rynek nieruchomości również domaga się innowacji. Nie tylko w nowoczesne materiały budowlane, ale przede wszystkim z bardziej zaawansowane kanały sprzedaży. Proptech, czyli property technology to rozwiązania, które docelowo w przyszłości pozwolą na zakup mieszkania lub innej nieruchomości w prawie tak wygodny i bezpieczny sposób jak zakup sprzętu elektronicznego przez Internet. Oczywiście przed proptechem sporo wyzwań prawnych i legislacyjnych – wydaje się, że pomocne może być szersze zastosowanie smart contracts (inteligentne kontrakty) oparte na blockchainie.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

popyt-na-kredyty-hipoteczne-wzrosl-o-blisko-20