Partner serwisu Visa dla biznesu

Prawdziwa rewolucja! GPS policzy ratę leasingową w Idea Banku

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Idea Bank
Opublikowano: 14 grudnia 2016, 15:42 Aktualizacja: 1 maja 2019, 22:58

38 groszy za kilometr? Tak może wyglądać kalkulacja raty leasingowej w nowatorskim modelu Happy Miles, opartym na technologii GPS. Przykładowa stawka dotyczy nowego Opla Astry, który rocznie będzie pokonywać 20 000 km.

Wyobraźmy sobie, że samochodem porusza się handlowiec pracujący w firmie sprzedającej zabawki. Niestety jesienna infekcja albo awaria samochodu wyłączają go z pracy na dwa tygodnie. Samochód nie jeździ, firma nie zarabia. Szczęśliwie rata leasingowa też wyraźnie spada, chroniąc firmę przed problemami z płynnością.

  • Grupa Idea Bank uruchamia nowy projekt typu FinTech,
  • Happy Miles polega na wykorzystaniu technologii GPS do tworzenia produktów finansowych w modelu pay-as-you-drive,
  • Pierwszym na świecie przykładem zastosowania innowacyjnej koncepcji jest „leasing na kilometry”, w którym rata zależy od dystansu pokonanego przez samochód.

Rata za kilometr

„Pay-as-you-drive” to pierwsza na świecie metoda spłaty zobowiązań z tytułu leasingu polegająca na ścisłym powiązaniu raty z pokonywanym przez samochód dystansem. Informacja o liczbie przejechanych kilometrów jest automatycznie przekazywana do firmy leasingowej przez zamontowane w samochodzie urządzenie GPS.

Miesięczna rata jest sumą liczby kilometrów przemnożonych przez stawkę za kilometr oraz niewielkiej części stałej, która w przytoczonym przykładzie wynosi 235 PLN.

 

Źródło: ideabank.pl

Źródło: ideabank.pl

Rynek leasingu głodny innowacji

Happy Miles to kolejny projekt typu FinTech w Grupie Idea Banku, pierwszy w leasingu.

– Tworzymy silnik, który może mieć szerokie zastosowanie w usługach związanych z finansowaniem zakupu oraz najmu samochodów osobnych i ciężarowych, maszyn rolniczych czy maszyn budowlanych. Rynek leasingu jest pierwszym, na którym nową technologię chcemy wykorzystać – mówi Dominik Fajbusiewicz, członek zarządu Idea Banku, pomysłodawca projektu Happy Miles.

Jego zdaniem, o ile w usługach bankowych trend FinTech jest bardzo silny, to na rynku leasingu innowacji jest niewiele.

– Aż prosi się, aby ten rynek poruszyć. Po przejęciu spółki Getin Leasing, która razem z Idea Leasing odpowiada za 14% rynku leasingu pojazdów, mamy ku temu idealne warunki – zaznacza.

 

Źródła: ideabank.pl

Źródła: ideabank.pl

To właśnie te firmy jako pierwsze wprowadzą innowacyjną usługę „leasing na kilometry”. Jednocześnie trwają pracę nad zastosowaniem technologii GPS oraz modelu „pay-as-you-drive” w kolejnych usługach, którymi mogą być najem na kilometry oraz ubezpieczenia za kilometr.

Ekonomia używania – nowy model życia

Koncepcja Happy Miles wpisuje się w nowe trendy w światowej gospodarce, określane mianem access economy, gig economy czy sharing economy, na których wyrosły takie firmy, jak Netflix, Spotify czy Uber. Trendy te sa następstwem zmian potrzeb i zachowań konsumentów, którzy coraz częściej rezygnują z „posiadania” na rzecz „używania”.

Źródło: ideabank.pl

Źródło: ideabank.pl

-Wierzymy, że model „pay-as-you-drive” okaże się przełomowy dla przedsiębiorców. Nie tylko pozwala on dopasować obciążenia finansowe do cash flow firmy, ale też daje dodatkowe korzyści z posiadania urządzania GPS w samochodzie – podkreśla Łukasz Domański, kierujący projektem Happy Miles.

Koncepcja leasingu na kilometry może okazać szczególnie atrakcyjna dla firm posiadających flotę samochodów oraz firm transportowych – dodaje.

Dodatkowe korzyści wynikające z zainstalowania urządzenia GPS w samochodzie to m.in.: lokalizacja pojazdu, informacje o zużyciu paliwa, prędkości, drodze hamowania i przyspieszania, czasie jazdy i czasie pracy kierowcy.

Happy Miles to kolejny projekt typu FinTech wdrażany przez Grupę Idea Banku. Światowy rozgłos zyskały już  mobilne wpłatomaty oraz system bankowo-księgowy Idea Cloud, nagrodzone m.in. w takich konkursach jak Fintech Innovation Awards, Fintech Awards czy BAI-Finacle Global Banking Innovation Awards.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

prawdziwa-rewolucja-gps-policzy-rate-leasingowa-w-idea-banku