Jeżeli interesuje Was jak wyglądało całe wydarzenie warto spojrzeć na naszą fotorelację.

Czytaj także: Już niedługo „Brajanka” zarejestrujesz przez Internet

Fintek.pl na Fintech Brunch #1

Na pierwszy ogień idzie prezentacja redaktora naczelnego Fintek.pl – Łukasza Piechowiaka. Porozmawialiśmy o firmach, które chcą się uważać za FinTechy, a tak naprawdę nimi nie są. W końcu „Fintek to nowy rock ‘n’ roll” i każdy chce się podpiąć pod ten trend. Czy korzystanie z rozwiązań FinTechowych czyni z danej firmy podmiot FinTech? Oto jest pytanie. Postanowiliśmy o tym podyskutować.

European Fintech Forum

Kolejnym prelegentem był Maciej Krzysztoszek, prezes European Fintech Forum, organizacji zrzeszającej podmioty z branży FinTech. Wizją EFF jest otwarte społeczeństwo w innowacyjnej gospodarce.

W dłuższej perspektywie należy wyeliminować gotówkę (aby zwiększyć przejrzystość w obrocie gospodarczym) i wprowadzić pełny elektroniczny obieg dokumentów na rynku finansowym.

European Fintech Forum działa również na rzecz wprowadzenia w Polsce tzw. Regulatory Sandbox. Pozwoliłoby to zbudować Polsce pozycję regionalnego lidera innowacji finansowych.

Currency-One – polskie kantory internetowe

Następnie mieliśmy okazję posłuchać trochę o rynku kantorów internetowych. Głos zabrał Maciej Przygórzewski z Currency-One. Warto zaznaczyć, że polski rynek kantorów internetowych nieco różni się od tego zza granicy.

W dużej mierze przez gigantyczne marże nakładane przez banki, ale nie tylko. Nie bez znaczenia są setki tysięcy kredytów walutowych co powoduje, że wiele osób fizycznych ma regularne bezgotówkowe potrzeby walutowe.

Poruszyliśmy też kwestię przewagi kantorów internetowych nad tymi stacjonarnymi. Chodzi tu przede wszystkim o wygodę. Jeżeli rozliczamy faktury w obcej walucie to kantor internetowy jest naturalnym wyborem. Ale nawet przy zwykłej wymianie walut nie musimy się fatygować do placówki.

Kapitalni.org – finansowa edukacja Polaków

W przedostatniej prezentacji mieliśmy okazję posłuchać nieco o idei Kapitalni.org i edukacji finansowej Polaków. Niestety, ale w większości polskich domów pieniądze to temat tabu, przez co w badaniu OECD, dotyczącym „piśmienności finansowej” zajęliśmy 30 miejsce – na 30 państw…

Kapitalni.org to pomysł Wongi na poprawę świadomości finansowej konsumentów. W końcu wyedukowany klient, to lepszy klient. Przechodząc testy na stronie mamy możliwość awansu, co z kolei daje nam atrakcyjniejsze warunki finansowe w przypadku jeżeli jesteśmy klientem Wongi.

Projekt stawia na „grywalizację” przygotowując grę, w której będziemy mogli podejmować decyzje finansowe w wirtualnej rzeczywistości.

Przelewy 24 – płatności w Internecie

Na koniec zobaczyliśmy prezentację firmy Przelewy 24. Zgodnie z wieloma badaniami w Polsce najbardziej popularnym rozwiązaniem przy płatnościach w Internecie jest „pay by link”, czyli klikanie w link, kierujący nas do bankowości internetowej.

Mało osób podpina swoje karty do aplikacji, czy sklepów internetowych. W siłę rośnie jednak tak zwane e-grocery, czyli zakupy spożywcze przez Internet. Podobne rozwiązanie wprowadziło Inter Marche, tylko, że nie obyło się bez kłopotów.

Podstawowym problemem były różnice w wadze produktów. Jeżeli pracownicy sklepu źle zważyli towary i przekazali klientowi ich zbyt mało, wtedy trzeba oddawać mu kwotę rzędu kilkunastu groszy. Podobnie w przypadku, gdy zważyli za dużo… Wtedy klient musi oddawać.

Tak wyglądała pierwsza edycja Fintech Brunch. Oczywiście planujemy już kolejne odsłony, tak więc jeżeli nie udało Wam się być z nami za pierwszym razem – to nic straconego! Tym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością jeszcze raz dziękujemy, a wszystkich zapraszamy do śledzenia informacji na Fintek.pl. Do zobaczenia na kolejnym Fintech Brunch!