Prezydent RP podpisał tak zwaną ustawę o aplikacji mObywatel w czerwcu bieżącego roku. Dzięki niej elektroniczny dowód osobisty dostępny w apce zostanie zrównany z fizycznym dokumentem. mDowód będzie dostępny w nowej rządowej aplikacji mObywatel 2.0. Jej premierę zaplanowano na 14 lipca.

Aplikacja mObywatel 2.o. mDowód i nie tylko

Obecnie Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do testowania aplikacji. W poprzedni piątek odbył się także webinar na temat projektu, podczas którego można było posłuchać co tak na prawdę zaoferuje nowe rozwiązanie. Co wiemy o mObywatel 2.0?

W aplikacji pojawi się przede wszystkim mDowód, czyli cyfrowy dokument tożsamości. Będzie on funkcjonował niezależnie od plastikowego i ma być powszechnie respektowany, na przykład w urzędach i każdym miejscu, gdzie obywatel chce załatwić sprawy za okazaniem dokumentu tożsamości. Nowy dowód osobisty w wersji elektronicznej otrzyma każdy pełnoletni obywatel.

Co ważne będzie to jednak osobny dokument, z nowym numerem seryjnym, datą wydania i ważności, który funkcjonuje niezależnie od plastikowego dowodu osobistego. Rozwiązanie oferuje dodatkowy sposób weryfikowania tożsamości. Eksperci Centralnego Ośrodka Informatyki zwracają uwagę, że za pomocą mDowodu będzie można zweryfikować na przykład plastikowy dokument tożsamości.

Dzięki temu utrata fizycznego dokumentu nie oznacza braku możliwości identyfikacji obywatela – elektroniczny dowód nadal jest ważny. Warto jednak pamiętać, że cyfrowy dokument nie będzie ważny poza Polską, a banki zaczną go honorować dopiero po 31 sierpnia bieżącego roku.

Aplikacja mObywatel 2.0 to nie tylko mDowód. Resort cyfryzacji zapowiada, że rozwiązanie ma być pewnego rodzaju asystentem obywatela, na przykład podczas załatwiania spraw urzędowych. Chodzi tutaj między innymi o płacenie podatków, czy zgłaszanie naruszeń środowiskowych. Ostateczna wersja aplikacji mObywatel 2.0, wraz z mDowodem, pojawi się na rynku już 14 lipca.