Wymiana tradycyjnych dokumentów tożsamości na elektroniczne to światowy trend, zauważalny również w Polsce. Dane przytoczone przez ministra Marka Zagórskiego, sekretarza stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na początku marcu tego roku, wskazują, że przez ostatnie dwa lata niemal 5,1 miliona osób złożyło wniosek o e-dowód. Natomiast ponad 4,7 miliona Polaków już dysponuje takim dokumentem.

Ariadnext odczyta chipy NFC w elektronicznych dokumentach

Elektroniczny dowód przydaje się nie tylko, gdy chcemy szybko i bezproblemowo przejść przez automatyczne bramki na lotnisku czy załatwić sprawę urzędową online. Może również zostać wykorzystany do płynnego przejścia przez proces KYC (Know Your Customer) by bezpiecznie korzystać z wybranych usług. Dowód z warstwą elektroniczną posiada specjalny chip, który jest powszechnie stosowany po to, by zapewnić bezpieczeństwo, ochronę przed oszustwami i usprawniać procesy weryfikacji tożsamości cyfrowej.

Dzięki rozwiązaniu firmy Ariadnext wystarczy, że użytkownik położy swój dokument tożsamości na smartfonie z włączoną funkcją NFC (Near Field Communication), dane zostaną zaciągnięte, a weryfikacja tożsamości nastąpi w ciągu kilku sekund. Taki proces weryfikacji poszerzony o moduł liveness – test na żywo – sprawdza dane biometryczne użytkownika i tym samym daje stuprocentową pewność, że osoba przed ekranem telefonu, jest tym, za kogo się podaje, a dokument nie został na przykład skradziony.

Funkcja jest dostępna w mobilnym oprogramowaniu technologii Ariadnext. Jej integracja daje wiele możliwości takich jak poprawa obsługi klienta, automatyczne przetwarzanie i weryfikacja danych zabezpieczonych przed manipulacją, szybki i prosty proces, a co się z tym wiążę – wyższy współczynnik konwersji – czytamy w komunikacie.