Jako pierwszy o sprawie poinformował serwis Niebezpiecznik.pl. Wyłudzenia pieniędzy za pomocą SMS-ów od osób podszywających się pod operatorów lub instytucje publiczne to ostatnio ulubiona praktyka cyberprzestępców.

Profil Zaufany znów zagrożony

Użytkownicy, którzy posługują się Profilem Zaufanym otrzymali ostatnio kolejne fałszywe wiadomości rzekomo od operatora strony internetowej o następującej treści:

„Profil Zaufany – Twoje zlecenie pozyczki pienieznej w kwocie 20.000 PLN zostało przyjete, pieniadze zostana wyplacone w ciagu 60 minut. Mozliwosc anulowania zlecenia przez internet”.

Jak widać, tekst wiadomości zawiera wiele błędów i to już powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Prawdopodobnie od urzędu dostalibyśmy poprawnie napisaną informację. Warto zwracać uwagę na szczegóły.

Wcześniejsze ataki

Podobnie było z informacją z 30 października 2018 – wtedy użytkownik otrzymywał fałszywy mail o tytule „Faktura 2018.10.30”, który też wykorzystywał Profil Zaufany.Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że system nie wymaga dodatkowej weryfikacji loginu. Kliknięcie w podany w fałszywej wiadomości link powoduje pobranie pliku z rozszerzeniem „.exe”. Jego otwarcie może spowodować zainfekowanie komputera.

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako twój elektroniczny podpis). Za jego pomocą możesz łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych. PZ można potwierdzić i założyć bez wychodzenia z domu – potwierdzając tożsamość z poziomu bankowości elektronicznej. Profil można także potwierdzać w stacjonarnych punktach, na przykład w placówkach Poczty Polskiej.

Bezpieczeństwo to priorytet

Cyberbezpieczeństwo to jedno z kluczowych wyzwań stojące nie tylko przed branżą Fintech, ale także przed całą społecznością internautów. Jak ochronić swoje dane osobowe i finansowe? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że we współczesnym świecie każde urządzenie mobilne jest narażone na atak wirusów.

Szczególnie warto zabezpieczyć smartfony i tablety, które w ostatnim okresie stały się ulubionym celem ataków hakerskich. Większość firm produkujących oprogramowania antywirusowe na komputer robi również wersje na pozostałe urządzenia mobilne. Jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony.