Zauważalnym skutkiem takich zmian będzie większa liczba punktów potwierdzających PZ – nowe powstaną w przychodniach lekarskich. Obecnie w całej Polsce działa ponad 1500 takich miejsc. Więcej o cyfryzacji służby zdrowia można przeczytać w podlinkowanym tekście.

Profil Zaufany i mObywatel w służbie zdrowia

Założenie Profilu Zaufanego będzie jeszcze prostsze i tym samym więcej osób dostanie dostęp do e-usług, w tym do Internetowego Konta Pacjenta. IKP to internetowa aplikacja, w której możemy znaleźć między innymi swoje e-recepty, historię leczenia, e-skierowania i inne usługi związane ze zdrowiem. Aby zdobyć dostęp do tych wszystkich informacji trzeba mieć jedynie Profil Zaufany.

To nie koniec zmian. Nowe przepisy to także szansa na nowe funkcjonalności dla aplikacji mObywatel, z której korzysta ponad 340 tysięcy osób. Dzięki nowym przepisom w przyszłości kolejną funkcjonalność będzie mogła zyskać aplikacja mObywatel, z której korzysta ponad 340 tysięcy osób. Wchodząca w życie ustawa daje między innymi możliwość uruchomienia w niej usług Internetowego Konta Pacjenta, w tym możliwość zarejestrowania się do lekarza (wylegitymowania się).

Już dziś za pośrednictwem apki mObywatel (na system Android 6.0 wzwyż) można uzyskać dostęp do listy niezrealizowanych eRecept. Kolejna, na pozór niewielka, a bardzo użyteczna zmiana to wprowadzenie możliwości zrealizowania eRecepty z użyciem e-dowodu osobistego – czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji. Z kolei już od początku przyszłego roku dzięki aplikacji mObywatel kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy.