Partner serwisu Visa dla biznesu

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje obniżyć limit kosztów pozaodsetkowych

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Instytucje Pożyczkowe
Opublikowano: 15 lutego 2019, 10:38 Aktualizacja: 20 lutego 2020, 12:22

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy nazywanej „antylichwiarską”, której jednym z elementów jest obniżka maksymalnego limitu kosztów pozaodsetkowych kredytu o ok. 20%. Ponadto resort planuje wprowadzić przepisy karne za oferowanie kredytów nie spełniających kryteriów ustawowych oraz upublicznić narzędzie internetowe „kalkulator lichwy”.

„Kalkulator lichwy” będzie aplikacją internetową, którą będzie można pobrać także na smartfona z systemem Android i iOS. Kalkulator ma umożliwić prostą weryfikację, czy oferta kredytu, którą otrzymał konsument, spełnia warunki ustawowe. Wystarczy wpisać kwotę pożyczki, koszty dodatkowe i wysokość proponowanej raty, a kalkulator sam obliczy, czy jest to zgodne z nowym prawem.

Na razie nie wiadomo, czy instytucje pożyczkowe i banki nie będą musiały dodatkowo „wpinać się po API”, czy może będzie to bardziej rozbudowana wersja kalkulatora, który np. będzie pobierał także dane z rejestru instytucji pożyczkowych.

Limit na koszty pozaodsetkowe

Obecnie limit na koszty pozaodsetkowe w okresie rocznym wynosi 55%. Resort planuje jego obniżkę do 45%. Koszty pozaodsetkowe to na przykład prowizje, marże, opłaty administracyjne, czy opłaty związane z ubezpieczeniem.

Limit będzie proporcjonalnie niższy przy pożyczkach na 6 miesięcy – wtedy wyniesie 32%. Przy pożyczkach na miesiąc wyniesie on maksymalnie 22%. Resort nie planuje zmian w sposobie obliczania maksymalnych kosztów odsetek – pozostaną one bez zmian (obecnie 10%).

Nie jest to najlepsza wiadomość dla pozabankowych lendtechów, które specjalizują się w udzielaniu pożyczek online (ale nie tylko dla nich). Obniżenie limitu na koszty pozaodsetkowe prawdopodobnie będzie miał duży wpływ na ofertę i dostępność do tej formy finansowania. Niemniej, trzeba przyznać, że jest to o wiele rozsądniejsza propozycja rewizji ustawy o kredycie konsumenckiej niż ta zaproponowana dwa lata temu.

Kary za lichwę

Projekt przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do  5 lat dla każdego, kto w zamian za udzielone osobie fizycznej (konsumentowi) świadczenie pieniężne wynikające między innymi z umowy pożyczki, żąda od niej zapłaty kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne lub żąda od niej zapłaty odsetek w stopie dwukrotnie wyższej niż maksymalna.

Projekt ma trafić do Rządowego Centrum Legislacji w poniedziałek 18 lutego.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

projekt-ustawy-antylichwiarskiej-chwilowki