Osoba oznaczona taką ikoną ma otrzymać pieniądze natychmiast, ponieważ jej numer został powiązany z rachunkiem płatniczym obsługującym przelewy na numer telefonu BLIK. Z podobnego udogodnienia mogą już korzystać klienci takich banków jak PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, czy mBank. Nie trzeba już pytać odbiorców w jakich bankach mają konto i czy korzystają z przelewów na telefon.

Co nowego planuje Polski Standard Płatności?

Obecnie już siedem banków umożliwia wykonywanie przelewów na numer telefonu BLIK. Oprócz Alior Banku możliwe jest to także w Banku Millennium, ING Banku Śląskim, mBank, PKO Banku Polskim, Santander Banku oraz od niedawna Credit Agricole. Na taką funkcję wciąż czekają klienci Banku Pekao, a przedstawiciele instytucji zapowiadają, że przelewy na telefon pojawią się jeszcze w II kwartale 2019 roku.

W ubiegłym roku Polacy zrealizowali ponad 5 mln przelewów na numer telefonu. Z kolei wszystkich transakcji przy użyciu BLIKA było aż 91 mln – to prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej. Wciąż dominują płatności w Internecie, których w zeszłym roku zanotowano ponad 66 mln.

Warto też przypomnieć, że Polski Standard Płatności (operator BLIKA) przygotowuje się do wyjścia za granicę. Dzięki współpracy z Mastercard BLIKIEM będzie można płacić zbliżeniowo – i to nie tylko w Polsce, ale także w innych zakątkach świata. Co więcej PSP przygotowuje się do wdrożenia międzynarodowych przelewów na numer telefonu. Możliwe będzie zatem przesłanie środków na przykład z Niemiec do Polski, znając tylko numer telefonu odbiorcy.

/Rafał Tomaszewski