Jak wynika z analizy McKinsey, branża płatnicza w ubiegłym roku zaliczyła odbicie we wszystkich regionach. Przy czym zarówno region Azji i Pacyfiku, jak i Europa, Bliski Wschód i Afryka (EMEA) odnotowały dwucyfrowy wzrost. W raporcie podkreślono, że przychody z tytułu opłat nadal rosną w szybszym tempie niż wynik z tytułu odsetek netto i stanowią ponad połowę całości.

Analitycy McKinsey w ramach najnowszego raportu przewidują, że przychody z płatności osiągną poziom 3 bln dolarów  do 2026 roku. Prognoza ta przekracza oczekiwania sprzed pandemii.

Pełny raport można pobrać pod tym linkiem.

Globalne przychody z płatności mocno w górę

W 2021 roku wzrost kosztem gotówki zaliczyły płatności pomiędzy rachunkami (A2A). Przychody z tego typu transakcji zwiększyły swój udział w większości regionów, odpowiadając łącznie za około 29% globalnego wzrostu przychodów z płatności – czytamy w raporcie firmy McKinsey.

Eksperci prognozowali, że dzięki ożywieniu gospodarczemu i otwarciu sklepów stacjonarnych, transakcje gotówkowe po słabym 2020 roku (spadek na poziomie około 16%) mogą odzyskać część udziałów w rynku w 2021 roku. Okazuje się, że znaczące odbicie w użyciu gotówki nie nastąpiło, a wzrost dla tego obszaru wyniósł w ubiegłym roku zaledwie 1%.

Płatności bezgotówkowe umocniły swoją pozycję. Jak wynika z raportu McKinsey, transakcje dokonywane kartami debetowymi i kredytowymi nadal rosły w tempie porównywalnym do tego sprzed pandemii – odpowiednio 20% i 18% w latach 2020-2021. Natomiast całkowita liczby elektronicznych transakcji płatniczych zwiększyła się o 19%.

W czasie pandemii koronawirusa sprzedaż przesunęła się w stronę kanału online. E-commerce w ujęciu globalnym może pochwalić się wzrostem na poziomie 17% w 2021 roku. W raporcie wskazano, że ten wynik napędzały głównie Chiny, które odpowiadają za ponad połowę globalnej wartości sprzedaży detalicznej przez Internet.