QNA Technology, szykująca się do debiutu na New Connect, jest pionierem syntezy kropek oraz tuszy kwantowych w Polsce. Kropki kwantowe to materiał stosowany m.in. do produkcji nowoczesnych wyświetlaczy, czy koncentratorów solarnych dla fotowoltaiki.

Lepsze dla oczu ekrany

Celem tego projektu jest powstanie nowego produktu w postaci koloidalnego roztworu kropek kwantowych o ograniczonej toksyczności i emitujących w zakresie bezpiecznego dla oka światła niebieskiego.

Nanotechnologiczna spółka QNA Technology rozpoczęła właśnie prace w ramach wartego 9,3 mln zł projektu „Innowacyjna technologia syntezy kropek kwantowych PureBlue.dot o ograniczonej toksyczności przeznaczonych do wysokiej jakości źródeł światła niebieskiego”.

Ten projekt dofinansowany został z nowego grantu NCBiR w wysokości ponad 6,2 mln zł z przeznaczeniem na prace badawcze, rozwojowe i przedwdrożeniowe.

– Celem tego projektu jest opracowanie nowego produktu – PureBlue.dot. Jest to roztwór koloidalny kropek kwantowych o ograniczonej toksyczności i emisji światła niebieskiego w zakresie 450-470 nm. Wybór koloru emisji podyktowany jest chęcią zaoferowania materiału emitującego światło niebieskie, bezpieczniejsze dla ludzkiego oka – mówi prof. Artur Podhorodecki, prezes zarządu i współzałożyciel QNA Technology.

Nietoksyczne pierwiastki do tworzenia ekranów

– Ponadto PureBlue.dots będzie oparty na nietoksycznych pierwiastkach. Takiego materiału spełniającego oczekiwania komercyjne nie ma obecnie na rynku, a jest on pożądany m.in. przez największych producentów wyświetlaczy na świecie – dodaje.

Projekt zostanie podzielony na trzy etapy. W pierwszym etapie projektu przeprowadzone zostaną badania przemysłowe nad kropkami kwantowymi, aby umożliwić przesunięcie emisji kropek z zakresu ciemnoniebieskiego (400-430 nm) do jasnoniebieskiego (450-470 nm), przy jednoczesnym utrzymaniu pozostałych parametrów materiału na wysokim poziomie. W drugim etapie projekt zakłada budowę i walidację eksperymentalnej linii pilotażowej przeznaczonej do syntezy kropek w skali półtechnicznej. Natomiast trzeci etap zakłada wykonanie prac rozwojowych nad kropkami kwantowymi na opracowanej linii pilotażowej przy zachowaniu odpowiednich parametrów fizykochemicznych produktu. Projekt zakłada także skuteczne zabezpieczenie własności intelektualnej powstałej podczas jego realizacji.

– Podstawowym zastosowaniem opracowanych kropek kwantowych będzie elektroluminescencja. Tego rodzaju materiał jest szczególnie interesujący dla producentów wyświetlaczy oraz diod LED, którzy to stanowić będą nasz pierwszy cel w procesie komercjalizacji  – mówi Artur Podhorodecki.

Technologia kwantowa ma szansę nie tylko stworzyć szybsze komputery, ale też bezpieczniejsze dla oczu ekrany.