Partner serwisu Visa dla biznesu

RegTech i SupTech – szansa dla rynku i regulatora

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#Regtech
Opublikowano: 15 marca 2019, 16:40 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019, 17:44

Europejski Urząd Nadzoru i Giełd przeprowadził analizę technologii regulacyjnych i nadzorczych, czyli tzw. RegTech i SupTech. Urząd przedstawił wyniki analizy w raporcie Trends, Risks and Vulnerabilities. Temat dla koneserów.

Raport dostępny jest pod tym linkiem. Jeśli interesuje Ciebie temat RegTech-u to zachęcamy do zapoznania się z tymi publikacjami: „Co to jest RegTech?” oraz „Przyszłość PSD2 w oczach Grupy Berlińskiej. Czy już czas na PSD3?”.

RegTech i SupTech to przyszłość

ESMA w raporcie stwierdziło, że presja regulacyjna po stronie popytu przy równoczesnych ograniczeniach budżetowych popychają rynek w kierunku zwiększonego wykorzystania zautomatyzowanego oprogramowania w celu zastąpienia ludzki działań decyzyjnych. Trend ten będzie wzmacniany przez postęp technologiczny, którego efektem jest zwiększenie dostępnej mocy obliczeniowej umożliwiającej coraz tańsze wdrażanie tego rodzaju rozwiązań.

Technologie te coraz częściej wykorzystują nowe zautomatyzowane narzędzia w takich obszarach jak wykrywanie oszustw, sprawozdawczość regulacyjna i zarządzanie ryzykiem. Dalej ESMA stwierdza, że dzięki odpowiedniej implementacji zabezpieczeniom RegTech i SupTech (Supervisory Technology) może pomóc w poprawie zdolności instytucji finansowych do spełniania wymogów regulacyjnych w bardziej efektywny sposób. Jednocześnie same organy regulacyjne będą miały lepsze narzędzia do analizowania dokumentacji i danych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

regtech-i-suptech-szansa-dla-rynku-i-regulatorow