Partner serwisu Visa dla biznesu

Rejestr Danych Kontaktowych już działa. Urząd zadzwoni do obywatela

Fintek
Fintek
#govtech
Opublikowano: 27 grudnia 2019, 14:33 Aktualizacja: 30 grudnia 2019, 10:43

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o starcie Rejestru Danych Kontaktowych – baza jest dostępna od 22 grudnia. Nowo powstały rejestr ma na celu usprawnienie komunikacji na linii administracja publiczna – obywatel.

Rejestr Danych Kontaktowych już działa. Urząd zadzwoni do obywatela. Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Dzięki RDK urzędy – z wyprzedzeniem – będą mogły informować np. o kończącym się terminie ważności paszportu lub dowodu osobistego, o przysługujących nam świadczeniach, czy zbliżającym się terminie obowiązkowego badania technicznego samochodu. W Rejestrze Danych Kontaktowych gromadzone będą dane kontaktowe obywateli (imię i nazwisko, PESEL, adres e–mail lub numer telefonu).

Rejestr Danych Kontaktowych już dostępny

– Przekazanie danych do RDK jest całkowicie dobrowolne i bezpłatne. Zadaniem Rejestru jest ułatwienie kontaktu urzędników z obywatelami po to, by usprawnić realizację usług i umożliwić szybką komunikację – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Do tej pory przepisy na to nie pozwalały – urzędnik mógł skorzystać np. z numeru telefonu, ale tylko do realizacji sprawy, do której numer został podany. W każdym innym przypadku do dyspozycji zostawała mu „tradycyjna”, papierowa forma komunikacji. Rejestr Danych Kontaktowych został wprowadzony dzięki nowelizacji Ustawy o informatyzacji.

Rejestr to również spore oszczędności dla samych urzędów – SMS czy e-mail są nieporównywalnie tańsze i szybsze, niż wysyłanie listów poleconych, ponadto znacznie skraca się czas potrzebny na realizację sprawy urzędowej. Co istotne, na podane adres e-mail i numer telefonu nie będą przekazywane żadne oficjalne dokumenty. Rejestr służy wyłącznie powiadamianiu. Dane kontaktowe mogą być wykorzystywane jedynie do informowania obywatela o sprawach administracyjnych – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak przekazać dane do RDK? Można to zrobić na dwa sposoby. Online – w ramach usługi Skorzystaj z Rejestru Danych Kontaktowych (RDK). W tym przypadku trzeba posiadać profil zaufany. Druga metoda to wypełnienie formularza dostępnego w urzędzie gminy.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

rejestr-danych-kontaktowych-juz-dziala-urzad-zadzwoni-do-obywatela