Partner serwisu Visa dla biznesu

PMI: Rekordowy miesiąc, rekordowy rok

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
Opublikowano: 2 stycznia 2018, 15:18 Aktualizacja: 2 stycznia 2018, 15:20

Odczyt PMI polskiego przemysłu za grudzień 2017 r. wyniósł 55,0 i był wyższy zarówno od oczekiwań rynkowych 54,7 jak i od silnego odczytu listopadowego, który wyniósł 54,2. Wskaźnik nie odnotował tak wysokiego poziomu od blisko 3 lat, a średnioroczny odczyt na poziomie 53,6 jest najwyższym od 2006 r.

W raporcie za grudzień IHS Markit zaznacza, że silne pozycje zaobserwowane zostały w wielkości produkcji, poziomie zatrudnienia jaki i liczbie nowych zamówień. Liczba nowych zamówień wzrosła czternasty miesiąc z rzędu osiągając poziom nieobserwowany od lutego 2015 r. Silny wzrost został wypracowany głównie poprzez popyt krajowy, jednakże eksport nadal wykazuje silną tendencję wzrostową.

Rośnie liczba nowych miejsc pracy

Liczba nowych miejsc pracy w sektorze rośnie nieprzerwanie od sierpnia 2013 r. a jej grudniowy odczyt jest najwyższy od 7 miesięcy.

Czytaj także: Elon Musk o wojnie ze sztuczną inteligencją

W grudniu nadal widoczna była presja na łańcuchy dostaw, a odczyt opóźnień dostaw był jednym z najwyższych w okresie ostatnich 7 lat. Wzrost kosztów produkcji był co prawda niższy od listopadowego odczytu, niemniej pozostaje na historycznie wysokich poziomach. Ceny pobierane za wyroby gotowe wzrosły szybciej niż koszty produkcji.

W sektorze panują pozytywne nastroje, a za ich przyczynę ankietowani wskazują dobrą sytuację w polskiej gospodarce, inwestycje w bardziej wydajny sprzęt oraz wprowadzanie nowych produktów.

/Michał Mordel/ Michael / Ström


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

rekordowy-miesiac-rekordowy