Pomimo niepewnego otoczenia gospodarczego związanego z pandemią COVID-19, globalny rynek debiutów giełdowych (Initial Public Offering, IPO) odnotował w 2021 r. łącznie 2 388 transakcji, które przyniosły 453,3 mld USD wpływów. Światowe zestawienie największych tegorocznych IPO zostało zdominowane przez spółki azjatyckie – 6 z 10 debiutów wywodzi się z Chin, a 2 z Korei Południowej.

Najnowsze badanie EY Global IPO Trends wskazuje, że w samym czwartym kwartale 2021 r. na rynkach światowych zadebiutowało 621 spółek. Wartość tych transakcji wyniosła 112,2 mld USD, co oznacza wzrost o 16% liczby debiutów i o 9% ich wartości w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku.

Pełny raport EY Global IPO Trends można pobrać tutaj.

Najwięcej giełdowych debiutów w regionie EMEIA od 14 lat

Chociaż wzmożone zainteresowanie IPO zanotowano na wszystkich światowych rynkach, to szczególnie wyróżnił się region EMEIA (Europa, Bliski Wschód, Indie i Afryka). Liczba debiutów giełdowych w tym regionie sięgnęła 724, a ich wartość – 109,4 mld USD. Oznacza to wzrost kolejno o 158% oraz o 214%.

– Na giełdach w regionie EMEIA zadebiutowało w mijającym roku najwięcej spółek od 2007 roku. Wysokie wyceny i stosunkowo mała zmienność na rynkach dały przedsiębiorcom proporcjonalnie wysokie zwroty przy mniejszym ryzyku. Spodziewam się dalszego zainteresowania spółek debiutami giełdowymi w 2022 roku, jednak pojawiające się w regionie kolejne warianty koronawirusa i zerwane łańcuchy dostaw stanowią czynniki ryzyka, które powinni brać pod uwagę inwestorzy zainteresowani IPO –  mówi Bartłomiej Smolarek, Lider Zespołu ds. Fuzji i Przejęć, Partner EY Polska.

Rok udanych IPO na warszawskiej giełdzie

W 2021 r. na GPW miały miejsce debiuty 12 spółek, o łącznej wartości 2 346,6 mln USD. Z kolei w czwartym kwartale br. przeprowadzono 4 IPO o wartości 520,6 mln USD. Przy czym dane te nie uwzględniają spółek przechodzących z NewConnect.

– Po latach marazmu, warszawska giełda wróciła do łask inwestorów, instytucjonalnych i indywidualnych. Spółki korzystały z ożywienia na giełdzie, korzystnych wycen i mieliśmy do czynienia z szeregiem udanych debiutów już drugi rok z rzędu. Cieszy mnie, że na IPO decydują się duże spółki, bo zwiększa to prestiż giełdy i jest czynnikiem zachęcającym kolejnych debiutantów – mówi Anna Zaremba, Partnerka EY Polska, CFO Consulting, odpowiedzialna za rynek IPO.

Sektor technologiczny liderem giełdowych debiutów 

Na poziomie globalnym sektor technologiczny odnotował po raz szósty z rzędu największą kwartalną liczbę transakcji IPO (611), od III kw. 2020 r. Po raz siódmy z rzędu uzyskał także najwyższe wpływy z tego tytułu – 147,5 mld USD, od II kw. 2020 r. co stanowiło jedną trzecią wartości wszystkich IPO – wynika z badania EY Global IPO Trends.

Pod względem wolumenu i uzyskanych wpływów czołowe miejsce zajął także segment opieki zdrowotnej, w którym 376 transakcji IPO przyniosło 65,4 mld USD wpływów. Kolejna pozycja w zestawieniu przypadła spółkom przemysłu ciężkiego, które przeprowadziły 310 transakcji o łącznej wartości 63,1 mld USD.