Nowo utworzony zespół do spraw sprzedaży ma liczyć 1000 osób, lokalnie do zespołów FinCrime i Customer Support ma dołączyć 200 osób. Firma szuka również szefa ds. partnerstw biznesowych w regionie Środkowo-Wschodniej Europy – czytamy w komunikacie.

Ofensywa rekrutacyjna Revolut

Revolut rozpoczął rok 2021 od ofensywy rekrutacyjnej, której największym beneficjentem może być Polska. Tylko od liczby kandydatów zależy ile spośród 1000 otwartych stanowisk zapełni się w Polsce, na Litwie, w Hiszpanii, Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii lub w USA. Na czele nowej struktury stanął Matthew Acton Davis, wcześniej szef sprzedaży w brytyjskiej firmie Ebury.

– Chcemy ułatwić firmom handel międzynarodowy i wesprzeć je łatwo dostępnymi produktami finansowymi, jak wymiana walut po atrakcyjnych kursach, monitoring wydatków służbowych czy usługami w zakresie akceptacji płatności. Chcemy dotrzeć do milionów przedsiębiorców z Europy i Stanów Zjednoczonych. W tym celu poszukujemy w Krakowie, lub do pozostałych biur, 1000 kandydatów z minimum sześciomiesięcznym doświadczeniem w sprzedaży B2B, dobrym językiem angielskim oraz francuskim, niemieckim lub hiszpańskim – mówi Matthew Acton Davis, Global Head of Sales w Revolut.

Revolut zatrudnia dziś blisko 2500 pracowników, w tym 750 osób w Polsce.

Revolut szuka pracowników m.in. do obsługi klienta

To nie jedyny zespół, który otrzyma wzmocnienie. Revolut wraca do intensywnych inwestycji w Krakowie, gdzie do zespołu FinCrime poszukuje 120 osób na stanowiska m.in. Fincrime Analyst, Quality Control, Team Lead, Workforce Specialist, Risk Manager, Vendor Operations Lead i szereg innych.

Kolejne planowane w Polsce inwestycje to zespół obsługi klienta. Około 80 otwartych ról dotyczy supportu, gdzie firma poszukuje kandydatów na stanowiska m.in. KYC Support Specialist, Retail Customer Support, Business Customer Support, Team Lead i wiele innych.

Firma rekrutuje też do działu Global Business szefa ds. partnerstw biznesowych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Osoba ta pracować będzie w Polsce lub w Rumunii i raportować do Dona Hoang, członka zarządu i wiceprezesa globalnego pionu biznesowego w Revolut.

Strategia elastycznego zatrudnienia Revolut

Revolut ogłosił niedawno nową strategię elastycznego zatrudnienia, w ramach której to pracownik będzie decydował czy i kiedy chce pracować z domu a kiedy w biurze. Przestrzenie biurowe przekształcone zostaną w RevLabs, by pomóc w pracy grupowej oraz wesprzeć proces kreatywny. Praca indywidualna z kolei, zgodnie z życzeniem pracowników, będzie w większości przypadków wykonywana z domu.