Usterka wynikała z rozbieżności między amerykańskim i europejskim systemem Revolut, powodując błędny zwrot środków w przypadku odrzuconych transakcji – podaje Financial Times, powołując się na wiele anonimowych źródeł. Co ważne nie ucierpiały pieniądze klientów. Revolut stracił swoje własne środki.

Revolut padł ofiarą złodziei. Ukradli ponad 20 mln dolarów

Zorganizowane grupy przestępcze wykorzystywały tę lukę, zachęcając osoby fizyczne do dokonywania drogich zakupów, które następnie były odrzucane. Zwrócone kwoty były następnie wypłacane z bankomatów. Usterka została wykryta pod koniec 2021 roku przez bankowego partnera Revoluta. Naprawiono ją w połowie roku 2022.

Oszuści mieli wypłacić łącznie 23 mln dolarów, ale część tej kwoty udało się odzyskać dzięki ściganiu przestępców dopuszczających się tego procederu. Revolut na razie nie skomentował tych doniesień.

Na całym świecie z usług Revoluta korzysta ponad 30 mln klientów. W Polsce fintech posiada 2,5 mln użytkowników. Ostatnio w ofercie Revoluta pojawiły się natychmiastowe przelewy Express Elixir. Są one dostępne za darmo we wszystkich planach. Wcześniej przelewy lokalne realizowane były tego samego dnia lub w kolejny dzień roboczy. Teraz dostarczane będą natychmiast.