Kursy Learn & Earn zostały stworzone, aby pomóc klientom poszerzyć wiedzę na temat kryptografii, kryptowalut i powiązanych z nimi zagadnień. Za zaliczenie wszystkich quizów klienci mogą zdobyć bonusy o łącznej wartości do 15€ wypłacane w poszczególnych tokenach (można je zachować lub wymienić od razu na waluty FIAT).

W aplikacji dostępnych było 5 kursów: Podstawy wiedzy o kryptografii i kryptowalutach, Internet oparty na blockchainie na przykładzie Polkadot, Staking tokenów na przykładzie Polkadot, Zdecentralizowane giełdy na przykładzie 1Inch, Inteligentne kontrakty na przykładzie Avalanche. Udostępniony właśnie szósty kurs dotyczy efektywności blockchainów i posługuje się przykładem platformy Algorand i jej tokena (ALGO).

Koncepcja i kluczowe cechy blockchainu Algorand

Token platformy Algorand, ALGO, jest jedną z najnowszych kryptowalut oferowanych w aplikacji Revolut. Może być wykorzystany do realizacji dowolnego typu transakcji w ramach ekosystemu Algorand. Token jest używany do uiszczania opłat transakcyjnych, obsługi sieci oraz w zdecentralizowanych aplikacjach (dApps) do zakupów w aplikacjach i dostępu do ich poszczególnych funkcji.

Stworzony w 2017 roku przez laureata Nagrody Turinga, Silvio Micali, Algorand może wysłać dowolny cyfrowy zasób (taki jak NFT lub kryptowaluta) lub wykonać inteligentny kontrakt w 3,7 sekundy lub mniej. Jest również skalowalny, co oznacza, że bez względu na to, jak bardzo obciążona jest sieć, użytkownik niezmiennie otrzyma odpowiednio wysoką prędkość.

Algorand wykorzystuje mechanizm konsensusu Pure Proof of Stake (PPoS). To aktualizacja mechanizmu konsensusu Proof of Stake (PoS) używana także przez inne blockchainy. PoS wymaga od osób wspierających sieć zablokowania tokenów jako zabezpieczenia w celu weryfikacji i przetwarzania transakcji. Dzięki PPoS firmy Algorand tokeny są zawsze dostępne w portfelach, a użytkownicy spełniający wymagania są wybierani losowo w celu weryfikacji transakcji. Mechanizm konsensusu PPoS jest bardziej zrównoważony niż PoS, ponieważ wymaga znacznie mniej zasobów obliczeniowych.

Na kurs Algorand składają się dwie lekcje:

Lekcja 1: Wprowadzenie do Algorand. Klienci dowiedzą się czym jest mechanizm konsensusu Algorand i jak działa. Lekcja wyjaśnia również, w jaki sposób Algorand różni się od innych łańcuchów bloków wykorzystujących mechanizm konsensusu PPoS.

Lekcja 2: Algorand i zrównoważony rozwój. Zrównoważony rozwój jest istotną cechą mechanizmu konsensusu PPoS firmy Algorand. Uczestnicy dowiedzą się jaki jest ślad węglowy Algorand i ile energii potrzeba do zabezpieczenia jego sieci. Algorand jest postrzegany jako “zielony blockchain” ze względu na niskie zużycie energii. Użytkownicy dowiedzą się też w jaki sposób Algorand współpracuje z globalnymi organizacjami w celu zrównoważenia emisji CO2 i jakie branże tworzą rozwiązania dzięki Algorand.