Partner serwisu Visa dla biznesu

Revolut zbadał koszty życia w europejskich stolicach – gdzie jest najdrożej?

Piotr Koperski
Piotr Koperski
#Revolut
Opublikowano: 16 października 2018, 10:25 Aktualizacja: 22 sierpnia 2019, 12:32

Twierdzą, że są najszybciej rozwijającym się fintechem w Europie. Revolut sprawdził, ile na codzienne potrzeby wydają za pomocą aplikacji jego użytkownicy w poszczególnych miastach Europy. Życie w Warszawie okazuje się jednym z tańszych.

Revolut i Open API dla bankowości biznesowej

W Warszawie Revolut ma ponad 28 000 klientów, w Krakowie – ponad 10 000, we Wrocławiu – ponad 8 000. W Londynie z usługi Revolut korzysta niemal 280 000 osób, w Paryżu – 55 000, a w Dublinie – około 29 000. Najwięcej za transport publiczny płaci się Revolutem w Wielkiej Brytanii, a najmniej w Polsce, Bułgarii i Rumunii. Za żywność – najwięcej w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, najmniej – w Polsce. Najdroższy jest wynajem mieszkania w Londynie i Paryżu, najtańszy – w Sofii.

Revolut, najszybciej rosnący Fintech w Europie, sprawdził, ile na życie wydają za pomocą aplikacji jego użytkownicy. Zestawiono pensje z kosztami transportu, żywności czy wynajmu mieszkania w europejskich stolicach. Zebrane dane to wydatki ponoszone wyłącznie z pomocą usługi Revolut. Średnie zarobki dotyczą klientów, którzy zasilają Revolut swoją pensją. Próba nie obejmuje wszystkich 3 milionów użytkowników, pozwala jednak odpowiedzieć na takie pytania, jak: czy opłaca się mieszkać w europejskich stolicach? Który kraj ma najtańszy transport publiczny? Czy jedzenie w Polsce jest drogie czy tanie?

Pensje rosną w Europie Środkowo-Wschodniej

Podczas gdy w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy we Włoszech średnie płace realne w latach 2010-2017 spadły o ponad 2%, w regionie CEE rosły dwucyfrowo, w Czechach o 11%, w Polsce o 15%, w Rumunii o 30%, a na Litwie i Łotwie o 32 i 44% . Polskie pensje rosły, brytyjskie nie, ale kiedy z polskimi zarobkami będziemy w stanie utrzymać się w Londynie? By poznać odpowiedź, warto spojrzeć na różnice w płacach i kosztach codziennego życia.

ZDOBĄDŹ DARMOWĄ KARTĘ REVOLUT

Różnice w poziomie zarobków, które wpływają co miesiąc na konta użytkowników Revolut są znaczne, od równowartości 1 974 PLN netto w Bułgarii do 14 259 PLN netto w Szwajcarii. To siedmiokrotna różnica! Zaraz za Szwajcarią plasują się kraje skandynawskie: Dania (14 014 PLN), Szwecja (11 092 PLN) i Finlandia (10 830 PLN). Pierwszą dziesiątkę zamykają Niemcy, Francja, i Wielka Brytania (od 10 000 do 9 000 PLN). Czechy są na 22 miejscu (3 768 PLN), Polska na 24 (3 385 PLN), Węgry na 28 (2 740 PLN). Brytyjczycy zarabiają wciąż trzy razy tyle co Polacy.

Tania komunikacja publiczna w Polsce

Użytkownicy Revoluta w Wielkiej Brytanii wydają na ten cel co miesiąc równowartość 655 PLN. W Polsce – pięciokrotnie mniej: średnio 136 PLN. Taniej niż w Polsce jest tylko w Rumunii i w Bułgarii. Brytyjczycy przeznaczają na ten cel 7% zarobków a Polacy tylko 4%.

Polacy oszczędzają na żywności

Spośród 37 badanych krajów najmniej na żywność przy pomocy Revoluta wydają Polacy – średnio 388 PLN miesięcznie. Co to oznacza? Albo ceny żywności Polsce są niższe, albo do Polacy rzadziej korzystają z aplikacji. Relatywnie wysoki poziom wydatków spożywczych dziwi w Bułgarii (25 miejsce, 674 PLN), jednak najwięcej na jedzenie wydają z pomocą Revoluta zamożni Szwajcarzy (1 091 PLN) i Brytyjczycy (9 99 PLN).

Wyspy Brytyjskie nie dla Polaka?

Jeśli chodzi o wynajmem mieszkania, znów najdroższa jest Wielka Brytania (1 0471 PLN). Oznacza to, że klienta Revoluta ze średnią brytyjską pensją (9 584 PLN) może być nie stać na średni czynsz w Londynie. Relatywnie niskie czynsze, biorąc pod uwagę niemieckie zarobki (9 797 PLN), są natomiast w Berlinie (4 254 PLN). Nieco tańsze Praga (3 240 PLN) i Warszawa (3099 PLN) plasują się na 27 i 29 miejscu (na 37 stolic). W najtańszej piątce są Wilno, Budapeszt i Sofia.

ODBIERZ REWOLUCYJNĄ KARTĘ REVOLUT

– Revolut, niezależnie od kraju i miejsca zamieszkania, służy generowaniu oszczędności i zwiększaniu bezpieczeństwa codziennych transakcji. Dzięki temu, że coraz więcej klientów używa go jako podstawowej karty płatniczej, możemy analizować coraz dokładniejsze dane. Każdy rynek jest inny i ma swoje potrzeby. Chcemy je dobrze poznać. Liczymy, że liczba osób zasilających pensją swoje konto w Revolut zwiększy się już niebawem, wraz z wprowadzeniem polskich numerów kont IBAN, to bardzo ułatwi proces – mówi Karol Sadaj, Country Manager Revolut w Polsce.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

revolut-zbadal-koszty-zycia-w-europejskich-stolicach-gdzie-jest-najdrozej