Fintek.pl: Jak może Pani opisać model biznesowy Ripple?

Marjan Delatinne, Global Head of Banking: Ripple to firma technologiczna, która zapewnia najbardziej wydajne rozwiązania do transferu pieniędzy na całym świecie. Nasze produkty oparte są na technologii blockchain. Wykorzystujemy ją do rejestrowania każdej transakcji. Blockchain umożliwia szybsze, bardziej opłacalne, bezpieczne i niezawodne płatności transgraniczne. Korzystamy również z aktywów cyfrowych, czyli XRP. To pozwala na dostarczenie płynności w czasie rzeczywistym i przekazywanie środków w różnych walutach na całym świecie.

Korzystając z blockchain, XRP oraz nowoczesnych interfejsów API, Ripple pozwala wszystkim instytucjom wchodzącym w skład naszej sieci, czyli RippleNet, na transfer pieniędzy w praktycznie dowolne miejsce na świecie w sposób natychmiastowy, niezawodny i tani. Naszą wizją jest umożliwienie światu przenoszenie środków pieniężnych tak samo jak przesyłane są dzisiaj informacje. Jest to wizja tzw. Internet of Value, czyli Internetu Wartości.

Nasz model biznesowy koncentruje się na rozwiązaniu trzech kluczowych problemów związanych z płatnościami dla naszych klientów. Pierwszy to szybkość i pewność. Dołączając do RippleNet, instytucje finansowe mogą natychmiast przekazywać sobie informacje o płatnościach w czasie rzeczywistym i natychmiastowo je rozliczyć – bez żadnych awarii.

Drugi, to zarządzanie płynnością. Instytycje, które wybiorą RippleNet, mogą w prosty sposób pozyskać płynność na żądanie za pomocą XRP. Trzecia kwestia to przejrzystość – w sieci RippleNet każda transakcja jest transparentna.

Fintek.pl: Co to jest XRP i jakie są przewagi tej kryptowaluty względem Bitcoina?

M.D.: Przede wszystkim chcę wyjaśnić, że XRP nie jest tokenem Ripple. XRP to cyfrowy zasób zbudowany na potrzeby płatności, a Ripple jest firmą programistyczną, która istnieje niezależnie od XRP. Posiadanie XRP nie daje żadnych udziałów w Ripple.

Ripple korzysta z XRP by dostarczyć bankom i dostawcom płatności niezawodne rozwiązanie do pozyskania płynności dla płatności transgranicznych. W przypadku płatności XRP ma wyraźną przewagę na innymi tokenami. Przede wszystkim jest szybsze (3,7 sekundy/transakcja), tańsze (0,0003 USD/ transakcja) i jest skalowalne – obsługuje 1500 transakcji na sekundę. Bitcoin korzysta z innego protokołu, co do którego udowodniono, że ma poważne problemy ze skalowalnością i efektywnością energetyczną.

Fintek.pl: Kryptowaluty często określane są mianem największej „bańki ekonomicznej” XXI wieku. Czy Państwa zdaniem kryptoaktywa wnoszą realną wartość do gospodarki?

M.D.: Historycznie w branży krypto było już wiele szumu. Na rynku jest wielu graczy, którzy pracują na rozwiązaniami eksperymentalnymi – wiemy o istnieniu ok. 3 tys. różnych krypto aktywów. Jakie one rozwiązują problemy? Jeśli wykorzystuje się je tylko do spekulacji, to tak naprawdę nie rozwiązują one żadnego problemu klientów. Dzisiaj ludzie oczekują towarów i usług, które będą dostarczane natychmiastowo i łatwo. Przykładowo, zamawiając Ubera cały proces podróży to kwestia jednego dotknięcia smartfona. Tego też oczekuje się od systemów finansowych. Kryptoaktywa to duża szansa dla banków, by te mogły realizować szybsze, tańsze i bardziej skalowalne płatności dla swoich klientów.

Wykorzystanie tego, co mogą zrobić aktywa cyfrowe, aby usprawnić transakcje, to podróż, którą będziemy odbywać przynajmniej przez następną dekadę. Oczywiste jest, że większość rynku zdaje sobie sprawę, że niektóre zasoby cyfrowe mają prawdziwą wartość, ale technologia musi stać się bardziej przyjazna dla użytkownika, aby osiągnąć masowe przyjęcie na rynku.

W ciągu najbliższych dwóch lat spodziewamy się przesunięcia uwagi rynku na zbadanie użyteczności – sprawdzenie jak technologie krypto rozwiązują problemy klientów. Bez tego zasoby cyfrowe nie byłyby w stanie w pełni wykorzystać swojego potencjału. Dlatego w Ripple koncentrujemy się na rozwiązywaniu problemów z infrastrukturą bazową, aby ułatwić instytucjom finansowym korzystanie z zasobów cyfrowych, takich jak XRP.

Fintek.pl: Dobrze, ale jak wykorzystujecie blockchain? Czy Państwa zdaniem ta technologia to przyszłość rynków finansowych?

M.D.: Naszym zdaniem połączenie technologii blockchain z aktywami cyfrowymi to przyszłość usług finansowych, w szczególności w rozliczaniu płatności transgranicznych. Z naszego raportu Blockchain in Payments wynika, że już 97% respondentów wdraża lub analizuje możliwość wykorzystania technologii blockchain, by osiągać swoje cele biznesowe. Tak duży wzrost zainteresowania i potencjałem wdrożenia cyfrowych aktywów to skutek większej świadomości rynku na temat korzyści oferowanych przez blockchain, jak również coraz większej konkurencji w transgranicznym transferze płatności – to napędza innowacje w całej branży.

Fintek.pl: Wydaje się, że chyba największym rywalem jest dla Państwa system SWIFT.

M.D.: SWIFT nadal korzysta z tego samego jednokierunkowego przesyłania komunikatów i nie jest podłączony do żadnego procesu rozliczeniowego. SWIFT nie zajmuje się zarządzaniem płynnością i rozliczaniem transakcji, co stanowi dużą część problemu dla banków. Ponadto SWIFT używany jest do płatności bankowych o dużej wartości i niskich obrotach podczas gdy RippleNet wykorzystywany jest przy dużych obrotach, ale przy transakcjach o mniejszych wartościach, głównie do/z rynków wschodzących.

Zmienia się fundamentalny charakter płatności – za ponad 20% z nich odpowiada dziś handel elektroniczny. W związku z tym, wielu naszych klientów to dostawcy usług płatniczych działający na rynkach wschodzących i specjalizujący się w innych rodzajach płatności. Do nowych klientów i partnerów Ripple należą m.in. MoneyGram, Faysal Bank w Pakistanie, bKash w Bangladeszu i QNB w Katarze. W Europie współpracujemy z TransferGo, Santander, Ria, Finastra, szwedzkim bankiem SEB, Euro Exim Bank w Wielkiej Brytanii i wieloma innymi dostawcami płatności. Przekroczyliśmy barierę 300 klientów w ponad 45 krajach i na 6 kontynentach.

Fintek.pl: Wspólnie z Santander Group opracowaliście Państwo aplikację One Pay FX, która jest dostępna również w Polsce. Jak to działa? W jakich krajach można jej używać?

M.D.: Santander One Pay FX to pierwsza aplikacja mobilna z obsługą Ripple do płatności transgranicznych. One Pay FX wykorzystuje technologię opartą na blockchain, aby zapewnić szybki, prosty i bezpieczny sposób realizowania transferów międzynarodowych. Aplikacja oferuje to czego oczekują klienci od takiego banku jak Santander, czyli przejrzystości, zaufania i wysokiego poziomu obsługi. One Pay FX daje klientom Santander możliwość dokonywania płatności USD do USA, płatności w złotych polskich do Polski oraz przelewów w euro do 19 krajów w strefie euro.

Płatności międzynarodowe dokonywane za pomocą aplikacji docierają do miejsca docelowego w ciągu jednego dnia, w porównaniu do średnio trzech do pięciu dni w przypadku tradycyjnych przelewów. Oprócz Polski i USA aplikacji można używać w Austrii, Belgii, Cyprze, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Irlandii, we Włoszech, na Łotwie, na Litwie, w Luksemburgu, na Malcie, Holandii, Portugalii, na Słowacji, Słowenii i w Hiszpanii.

Fintek.pl: JP Morgan opracowuje własnego stablecoina – JPM Coin. Czy to dla Państwa konkurencja?

M.D.: Nie postrzegamy JPM Coin za konkurencję. JPM Coin jest powiązany z dolarem 1-1, co oznacza, że JP Morgan przenosi zdigitalizowane dolary wewnętrznie w swojej sieci, dostępne tylko dla dużych klientów korporacyjnych i instytucjonalnych.

Banki i instytucje finansowe potrzebują niezależnego zasobu cyfrowego, aby umożliwić prawdziwie efektywne rozliczenie i uważamy, że XRP jest najlepiej przygotowany do tej roli. Rozwiązanie jednego banku może nie działać dla innego – budowanie niejako zamkniętych ekosystemów tworzy nowe ryzyka dla kontrahentów. Zasoby cyfrowe są wyjątkowe, ponieważ są uniwersalnymi walutami, co oznacza, że każdy może ich używać jako jednostek wartości na całym świecie.

Fintek.pl: Ripple to jeden z największych amerykańskich fintechów. Co zatem sądzą Państwo o polskim rynku i jak mogliby Państwo porównać go do amerykańskiego?

M.D.: Rynek fintech w Polsce ma duży potencjał. Jest bardzo konkurencyjny, z dużą liczbą wykwalifikowanych talentów. Ponadto polski rząd upatruje fintech jako jeden ze strategicznych sektorów, dodatkowo na rynku działa wiele dojrzałych cyfrowo banków. Z raportu Deloitte wynika, że Polska jest regionalnym liderem w rozwoju technologii i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań w sektorze bankowym. Polska jest pionierem w tej części Europy w kwestii wdrażania międzybankowych płatności mobilnych, notuje też wzrost liczby kart zbliżeniowych – to odpowiednie warunki do tego, by stworzyć jeden z wiodących fintechowych hubów w Europie.

Fintek.pl: Jakiej rady udzieliliby Państwo młodym startupom fintech? Co jest kluczem do sukcesu w tej branży?

M.D.: Przede wszystkim nie można tworzyć technologii poszukując problemu, który ma ona rozwiązać. Najpierw trzeba ten problem ustalić i dopiero potem budować produkt, który stawi czoła istniejącym wyzwaniom biznesowym. Przy tak wielu graczach na rynku fintech, ustalenie czy posiada się właściwe rozwiązanie nie jest trudnością. Co więcej, ważne jest by fintech przeprowadzał badania, znał rozmiar rynku i otoczenie konkurencyjne oraz sposoby działania innych produktów. To pomaga nie zagubić się w szumie informacyjnym. Kolejna kwestia to znajomość przepisów i regulacji na rynku, w którym się działa. Bez niej startup fintech może szybko utracić możliwość dostarczenia na rynek swojej rewolucyjnej usługi.

Dziękujemy za odpowiedź.