Ripple to amerykański fintech działający w branży krypto, ale by być dokładniejszym należy napisać, że nie jest to „zwykłe kryptoaktywo”, a raczej sieć blockchain do realizacji przelewów międzynarodowych w czasie rzeczywistym. Ripple to niejako konkurencja dla wewnątrzbankowej sieci SWIFT. Sama wartość fintechu szacowana jest na ok. 10 mld USD. Misją firmy jest budowanie internetu wartości i przełamywanie barier finansowych.

W Europie z sieci Ripple korzystają między innymi TransferGo, Santander, Ria, czy Finastra.

Kryptoaktywo na kredyt

Firma powiadomiła o wprowadzeniu nowej usługi, której celem jest zapewnienie dostępu do kapitału obrotowego dla firm. Wcześniej – co z resztą nie jest zaskoczeniem, usługa była pilotowana – teraz będzie oferowana większemu gronu odbiorców. Całość opiera się na jednej prostej umowie kredytowej, która ma umożliwić dostęp do kapitału dla firm na tych rynkach, gdzie działa Ripple.

Podmioty korzystające z On-Demand Liquidity (ODL), czyli płynności na żądanie, za pośrednictwem RippleNet, mogą kupić XRP na kredyt (krypto waluta Ripple). Klienci – jak utrzymuje Ripple – będa wnosić jedną opłatę za użyczony kapitał – bez żadnych ukrytych prowizji i dodatkowych warunków.