Partner serwisu Visa dla biznesu

RODO w Sejmie. Ważna poprawka dla fintechów

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#RODO
Opublikowano: 13 lutego 2019, 16:23 Aktualizacja: 20 lutego 2020, 11:41

Jednak nie będzie zamkniętego katalogu danych do badania zdolności kredytowej. Na dzisiejszym posiedzeniu wspólnym Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych i Komisji Sprawiedliwości wprowadzono kompromisową poprawkę, z treści której wynika, że banki i inne instytucje uprawnione do udzielania kredytów w procesie badania zdolności kredytowej będą mogły korzystać z szerszego katalogu danych pozyskiwanych od klientów.

Nowe brzmienie w art. 46 punkt 2) 1b:

„(…) Decyzje, o których mowa w ust. 1a, mogą być podejmowane wyłącznie w oparciu o dane niezbędne z uwagi na cel i rodzaj kredytu, w szczególności w oparciu o następujące kategorie danych: (…)”

Link do procesu legislacyjnego.

Sprawa dotyczyła zautomatyzowanej oceny zdolności kredytowej

W pierwotnej wersji projektu zaproponowano zamknięty katalog danych, które mogły być wykorzystywane do badania zdolności kredytowej. Były to tylko dane stricte finansowe, personalne i podatkowe.

Zapis ten był silnie krytykowany przez sektor finansowy, gdyż uniemożliwiał on wykorzystywanie danych behawioralnych lub geolokalizacji. Ponadto zwracano uwagę na możliwy wzrost poziomu niedopasowania kredytowego oraz pojawienie się problemów ze skutecznym eliminowaniem fraudów.

Ustawa implementująca RODO to jeden z najtrudniejszych i największych projektów znajdujących się na etapie legislacyjnym, którego właścicielem jest Ministerstwo Cyfryzacji. Ma on kolosalne znaczenie nie tylko dla sektora finansowego, ale także innych sektorów gospodarki. Dla obywateli jest on istotny w wielu aspektach, gdyż jego celem jest zwiększenie poziomu ochrony danych osobowych, a jednocześnie uniknięcia paraliżu decyzyjnego w procesach gospodarczych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

rodo-w-sejmie-wazna-poprawka-dla-fintechow