Przelew ekspresowy cieszy się coraz większą popularnością. Najnowsze dane KIR, za sierpień br., wskazują, że w systemie Express Elixir rozliczono 5,4 mln przelewów natychmiastowych i przelewów na numer telefonu BLIK o łącznej wartości 5,3 mld zł. Dla porównania, w analogicznym okresie roku 2019, było to odpowiednio 2,3 mln transakcji o wartości 3,7 mld zł. Oznacza to, że na przestrzeni roku odnotowano 132% wzrost liczby ekspresowych przelewów i 42% wzrost ich łącznej wartości.

Przelewy ekspresowe są coraz popularniejsze

Klienci Santander Bank Polska, którzy korzystają z przelewów natychmiastowych, zlecają średnio co miesiąc 3 przelewy ekspresowe, każdy na średnią kwotę 676 zł.

– Widzimy, że w Santanderze popularność przelewów natychmiastowych rośnie z dynamiką ok. 4% miesięcznie – zarówno biorąc pod uwagę liczbę przelewów, jak i korzystających z nich klientów. To znaczy, że w sierpniu z przelewów ekspresowych skorzystało niemal 30% klientów więcej niż jeszcze w styczniu br. Największy w tym roku, 11% wzrost liczby przelewów natychmiastowych odnotowaliśmy w marcu, wraz z początkiem pandemii – mówi Przemysław Dukiel, szef obszaru codzienne bankowanie w Santander Bank Polska.

Z przelewów natychmiastowych korzysta co miesiąc ok. 200 tys. klientów Santander Bank Polska, przesyłając ekspresowo ok. 400 mln złotych. Od początku roku bank zrealizował ponad 4,2 miliona tego typu transakcji, a ich łączna kwota w okresie styczeń-sierpień 2020 sięga 3 mld złotych – czytamy w komunikacie.