Minister Cyfryzacji Marek Zagórski stwierdził, że jesteśmy świadkami cyfrowej rewolucji, dlatego resort cyfryzacji będzie zachęcać do korzystania z usług publicznych online. – W kampanii będziemy informować, edukować i pomagać w zrozumieniu tajników nowych technologii. Pomogą nam w tym ambasadorzy, influencerzy, psycholodzy i inni eksperci. Wszystko po to, by przekonać nieprzekonanych, że e-Polak potrafi, bo takie właśnie jest hasło tej kampanii – przekonuje Zagórski.

„Oswajamy internety”

Realizowane w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne” działania dotyczą czterech obszarów: e-usługi, bezpieczeństwo w sieci, jakość życia i programowanie. Kampania „e-Polak potrafi!” to kolejna ich odsłona, w której koncentrujemy się na e-usługach. Od dzisiaj na antenach TVP, TVN i Polsatu emitowane są spoty zachęcające do załatwiania spraw urzędowych przez internet.

Obecnie Polacy mogą drogą elektroniczna załatwić wiele usług, które oferuje administracja i biznes. Od zapisania się do spisu wyborców, po złożenie wniosku o 500+. W ramach e-usług obywatele mogą korzystać m.in. z aplikacji mObywatel, która w dużym stopniu zastępuje dowód osobisty, jak również np. korzystać z dedykowanego portalu dla pacjentów, w tym e-recept.

By jednak możliwe było skorzystanie z e-usług konieczne jest założenie i potwierdzenie Profilu Zaufanego. Obecnie jest to możliwe np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Z Profilu Zaufanego korzysta już ponad 4 mln Polaków.

Twarzą kampanii „e-Polak potrafi!” został aktor Michał Czarnecki.