Początkowo Visa B2B Connect zostanie udostępniona dla ponad 30 korytarzy handlowych, a do końca 2019 roku będzie dostępna na około 90 rynkach. Platforma oparta jest o cyfrową tożsamość – czyli tokenizację wrażliwych danych biznesowych organizacji, na przykład informacji dotyczących konta bankowego czy numerów rachunków.

Rusza platforma Visa B2B Connect

Tokenizacja jest możliwa dzięki przypisaniu danym unikalnego identyfikatora, który następnie może zostać wykorzystany do usprawnienia transakcji realizowanych za pośrednictwem platformy.

W tworzeniu platformy biorą udział partnerzy Visa. Chodzi o takie firmy jak Bottomline, FIS i IBM, dzięki którym rozwiązanie będzie mogło działać na odpowiednią skalę. Bottomline i FIS wnoszą do platformy dostęp do banków, które są ich klientami. Natomiast w ramach partnerstwa z IBM, Visa zintegrowała swoje główne produkty z Hyperledger Fabric, rozwiązaniem o otwartym kodzie źródłowym rozwijanym przez Linux Foundation. Pozwoliło to na ulepszenie procesu, poprzez usprawnienie transakcji finansowych w ramach skalowalnej i zamkniętej sieci.

Uruchomienie Visa B2B Connect może stanowić dla branży płatniczej ważny krok, który przyspieszy zmianę sposobu, w jaki realizowane są przelewy międzynarodowe (poruszaliśmy już ten temat w zamieszczonym linku) . Poprzez stworzenie rozwiązania, które ułatwi bezpośrednie transakcje pomiędzy bankami można wyeliminować niedogodności związane z długim oczekiwaniem i skomplikowaną realizacją korporacyjnych transakcji między krajami. Płatności w ramach Visa B2B Connect mają być szybsze, prostsze i bardziej przejrzyste – podaje Visa w komunikacie.