Do polski trafiają setki tysięcy uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Polacy i działające w Polsce firmy natychmiast ruszyły im z pomocą. BlaBlaCar właśnie umożliwił wystawienie ofert przejazdu z cenę minimalną 1 zł, tak by wolontariusze mogli zamieszczać w serwisie oferty darmowego transportu.

Z kolei platforma Mindgram uruchomiła publiczną infolinię, umożliwiającą uzyskanie bezpłatnego wsparcia psychologicznego w języku ukraińskim, polskim i angielskim. Trwa kampania #TechForUkraine, w ramach której firmy technologiczne pomogą ukraińskim organizacjom non-profit.

ukraina.services – serwis z ofertami dla uchodźców z Ukrainy

Inicjatywy pomocy skierowane do Ukraińców są obecnie dość rozproszone, co może powodować trudności w ich odnalezieniu. W odpowiedzi na to wyzwanie, programiści z Da Vinci Studio zbudowali portal ukraina.services. Jest on dostępny zarówno w polskiej, jak i ukraińskiej wersji językowej.

Serwis ten ma uproszczony interfejs, a pośród jego kluczowych funkcji jest m.in. dodawanie ofert przejazdów i noclegów, które można wyszukać po lokalizacji. Zamieszczać można także ogłoszenia dotyczące pomocy dla zwierząt, porad prawnych, czy też wsparcia psychologicznego.

W komunikacie czytamy, że portal ukraina.services ma strukturę otwartą na rozwój. Projekt, który skoordynowali Jakub Juncewicz i Yevhenii Shpakov obecnie poszukuje wsparcia we wprowadzaniu ofert pomocy. Zainteresowane osoby są proszone o kontakt mailowy na adres: support@ukraina.services