Programiści i specjaliści IT to w Polsce zawód bardzo dobrze opłacany i pracodawcy w 2019 r. okazali się dla nich hojni. Wzrost mediany wynagrodzeń w całej branży IT wyniósł 4 proc. i osiągnął poziom 12 500 zł brutto bez względu na typ umowy i doświadczenie. Jednak dynamika wzrostu zależna już była od formy zatrudnienia i stażu, używanej technologii, umiejętności a nawet miejsca zamieszkania czy dodatkowych benefitów. Ciekawostką jest to, że najwięcej – ponad 70 proc. ofert pracy – pochodziło od małych i średnich firm.

Forma zatrudnienia vs wysokość pensji

Pracodawcy najchętniej zatrudniają programistów na umowach B2B – taka forma współpracy w 2019 r. proponowana była aż w 60 proc. ogłoszeń. Także wzrost mediany wynagrodzeń był tu wyższy niż w przypadku umowy o pracę i wyniósł 10 proc. Wynagrodzenia B2B wynosiły od 11 000 do 16 000 zł na fakturę bez vat, a na umowę o pracę było to 8000 -13 000 zł brutto. Jeszcze mniej mogli zarobić pracownicy interesujący się innymi formami umów.

Na rynku jedna reguła od kilku lat pozostaje niezmienna: programiści, którzy mają kilka lat doświadczenia w branży, a do tego dobrze znają Javę mogą przebierać w ofertach. Specjaliści w tej kategorii w 2019 r. mogli liczyć na zarobki na poziomie 15 000 zł na B2B lub 12 000 zł brutto na umowie o pracę. Podobne zarobki osiągnęli programiści .NET. Co ciekawe więcej od nich w minionym roku mogli zarobić specjaliści Big Data – praca w IT to nie tylko oferty dla programistów.

Programiści wciąż poszukiwani

Jeśli chodzi o obszary pracy, to pracodawcy najchętniej szukali specjalistów w obszarze Backend – tu 70 proc. ofert pracy skierowanych było do programistów Java. Z roku na rok rośnie też zapotrzebowanie na Fullstacków, którzy łączą w sobie umiejętności z Backendu i Frontendu. Liczba ogłoszeń w tym obszarze wzrosła w 2019 r. o 15 proc. w porównaniu z 2018 rokiem.

Patrząc na całą branżę IT ponad 50 proc. ofert pracy skierowanych jest do osób ze średnim stażem i doświadczeniem, określanych w branży jako midzi. Niespełna 37 proc. ogłoszeń dotyczyło zatrudnienia seniorów. Najmniej oferty pracy, niezależnie od obszaru (backend, fronted, fullstack czy mobile) skierowanych było do juniorów – tylko nieco ponad 12 proc., choć na każde ogłoszenie aplikowało ich najwięcej, bo średnio około 40 osób.

Wśród najmłodszych stażem programistów dominującą formą zatrudnienia według raportu No Fluff Jobs była umowa o pracę, którą oferowało w 2019 r. prawie 44 proc. pracodawców. Mediana wynagrodzeń oferowanych juniorom wyniosła od 4 000 do 7 000 zł (na B2B oraz UoP). Umowa cywilnoprawna była proponowana 5 razy częściej juniorom niż midom i seniorom. Wśród topowych technologii w tej grupie wiekowej dominowały JavaScript, Java oraz React. Zarobki w branży IT wciąż kuszą potencjalnych pracowników.