Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Transportu Samochodowego, a patronatem honorowym objęło je szereg ministerstw – Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Cyfryzacji.

Autonomiczna przyszłość transportu drogowego.

Jednym z partnerów wydarzenia była również Ambasada Izraela w Polsce, ponieważ wśród prelegentów pojawił się Raz Peleg dyrektor firmy Mobileye. Redakcja Fintek.pl była obecna na wydarzeniu.

Czytaj także: Przyszłość inteligentnych samochodów

W pełni autonomiczne pojazdy już za kilka lat na polskich drogach

Autonomiczne Audi.

Rozpoczęcie współpracy na szczeblu rządowym w zakresie automatyzacji ruchu drogowego w Polsce zapowiedzieli wczoraj minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Szefowie resortów infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz energii Krzysztof Tchórzewski byli zgodni, że wdrażanie nowych technologii w zakresie automatyzacji transportu drogowego jest zagadnieniem horyzontalnym, obejmującym wielu dziedzin gospodarki. W celu skoordynowania działań w tym zakresie widzą więc potrzebę powołania Polskiego Centrum Kompetencji w zakresie automatyzacji transportu.

Autonomiczna przyszłość transportu drogowego 2

Czytaj także: Indie ograniczają rozwój autonomicznych pojazdów – boją się wzrostu bezrobocia

Dyrektor ITS prof. Marcin Ślęzak przypomniał, że takie działania wpisują się w Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju , przyjętą przez rząd 14 lutego 2017 roku oraz Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce „Energia do Przyszłości”, przyjęty przez rząd 16 marca 2017 r.

Jeżeli uda się zrealizować zapowiedziane na konferencji plany, to pierwsze pojazdy autonomiczne mają szansę pojawić się na polskich drogach za kilka lat.

– W pierwszej kolejności pojawią się na zamkniętych obszarach, czyli będzie to testowanie pod szczególnym nadzorem, natomiast w pełni komercyjne ich wykorzystanie, zakładam że będzie około 2025 roku, bo wtedy będą wszystkie wytyczne i myślę, że wszystkie problemy, które mogą pojawić się, czy to związane z etyką, czy z bezpieczeństwem ruchu drogowego, czy innymi elementami, zostaną pokonane – ocenił dyrektor ITS, prof. Marcin Ślęzak.