Pierwszy sklep Take&Go został otwarty we wrześniu 2019 roku w Poznaniu, przy ulicy Półwiejskiej 13. Kolejna placówka została uruchomiona także w stolicy Wielkopolski – przy ulicy Katowickiej 67B. Teraz Take&Go chce rozpocząć swoją działalność w Warszawie, ale na razie nie wiadomo gdzie dokładnie pojawi się nowy sklep.

Take&Go – samoobsługowy sklep bez kas także w Warszawie

W sklepie nie ma fizycznego personelu, dzięki czemu nie obejmują go przepisy o zakazie handlu w niedzielę. Jak to działa? Na początek należy ściągnąć aplikację Take&Go (dostępna na Androida i iOS) i przejść proces rejestracji. W tym celu musimy podać imię i nazwisko oraz dane karty płatniczej, która będzie obciążana naszymi zakupami. Do sklepu wchodzimy dzięki wygenerowaniu kodu QR w aplikacji.

Kod QR przyda się także wewnątrz sklepu, ponieważ dzięki niemu wejdziemy do strefy z dostępnymi produktami. Zakupy można od razu pakować do torby, gdyż nie ma konieczności ich ponownego wypakowywania przy kasie. Asortyment został wyposażony w chipy RFID, dzięki czemu zakupy są automatycznie skanowane. Na koniec uruchamiamy kasę kodem QR i stawiamy torbę na wyznaczonej półce. Po naliczeniu ceny wystarczy zatwierdzić transakcje na ekranie dotykowym. Szybkie, proste i przyjemne.

Za sklepami Take&Go stoi poznańska spółka Surge Cloud. To pierwsze całkowicie samoobsługowe placówki w Polsce, chociaż podobny koncept wprowadziło także Bio Family, czy Carrefour. Francuska sieć otworzyła bezkasowy sklep na warszawskim Tarchominie, chociaż przypomina on raczej duże pomieszczenie z maszynami vendingowymi, niż faktyczny sklep.