System stworzony przez Samurai Labs jest pierwszym na świecie autonomicznym strażnikiem. Dzięki zastosowaniu podejścia neuro-symbolicznego – zwanego również trzecią falą sztucznej inteligencji, Samurai działa w czasie rzeczywistym, zapobiegając cyberprzemocy oraz interweniując zanim konflikt eskaluje.

Polska wersja systemu

Pierwszym językiem, w którym działał Samurai był angielski, kolejnym jest polski.

– Jedną z przyczyn, dla których zaczęliśmy pracę nad polskojęzyczną wersją Samurai’a, była pandemia. Z dnia na dzień pięć i pół miliona polskich uczniów przeniosło całe swoje życie do sieci. A za nimi podążyli przestępcy seksualni i inne niebezpieczeństwa – mówi Michał Wroczyński, prezes i współzałożyciel Samurai Labs.

– Mamy już rodzimą wersję językową wykrywania cyberbullyingu, nad którą pracuje nasz ponad 20 osobowy zespół w Gdyni – dodaje.

Michał Wroczyński pracował już z neuro-symboliczną sztuczną inteligencją w Fido Labs, która opracowała algorytmy do głębokiego rozumienia języka naturalnego. Samurai przejął patenty i technologie Fido Labs.

Dzisiaj na czele firmy stoją główni założyciele – Michał Wroczyński, Gniewosz Leliwa i Grzegorz Rutkiewicz, a Samurai Labs jest w trakcie kolejnej rundy finansowania. W poprzednie rundy zaangażowali się m.in. Robert Lewandowski oraz fundusz Venture for Earth z Wrocławia. W sumie udało się pozyskać 2 mln dolarów od inwestorów oraz grant w wysokości prawie 9 mln zł. W ciągu ostatnich 3 lat wartość firmy wzrosła czterokrotnie.

Jak działa Samurai?

Samurai jest pierwszym systemem na rynku, który rozumie kontekst i logikę wypowiedzi na tyle dobrze, że jest w stanie automatycznie odróżnić przekleństwo od ataku, czy rozmowę o seksie od molestowania lub ataku pedofila. Podobnie z groźbami i innymi zagrożeniami, gdzie konieczna jest reakcja w czasie rzeczywistym. Dzięki opracowanemu systemowi przemoc nie dociera do odbiorcy.

Aktualnie dostępne systemy ochrony działają w oparciu o drugą falę sztucznej inteligencji.

W efekcie, na 100 alarmów podnoszonych przez taki system, około 50 jest fałszywych, a ostateczną decyzję czy zablokować wiadomość zawsze musi podjąć moderator. Oznacza to, że reakcja jest opóźniona. W przypadku Samurai Labs zaledwie 4-5 proc. zgłoszeń to fałszywe alarmy. Przy tak wysokiej precyzji, system może działać autonomicznie.

Takie działanie pozwala chronić użytkowników przed przemocą, zanim ona w ogóle do nich dotrze. System może również edukować sprawców przemocy, uczestnicząc w komunikacji jako wirtualny mediator.

Samurai Labs współpracuje z takimi osobami jak Michał Ptaszyński, profesor z Kitami Institute of Technology (Japonia) i ekspert ds. cybernękania i sztucznej inteligencji, Alex Feerst, ekspert z zakresu prawa i etyki, pracujący również dla Neuralink Elona Muska czy Eric Nielsen, były szef działu sprzedaży i marketingu Google.

Rozwiązanie Samurai Labs dedykowane jest dla szkół, komunikatorów do nauczania zdalnego, serwisów społecznościowych, firm z branży gier, dostawców sieci oraz firm telekomunikacyjnych.

Klientami Samurai Labs jest między innymi HateLab (Cardiff University), gdzie technologia Samurai monitoruje zachowanie użytkowników w brytyjskim internecie w zakresie mowy nienawiści skierowanej do Polaków i  Heroo Mobile, pierwsza polska telefonia skierowana do dzieci.

Samurai na Reddicie

Technologia Samurai była testowana również w serwisie Reddit, gdzie służyła do monitoringu wybranych subredditów i automatycznych interwencji, redukując przemoc o ponad 40%. Na Reddicie działał James – chatbot, którego zadaniem było wykrywanie i automatyczne reagowanie na komentarze atakujące i obrażające pozostałych członków społeczności.

Kiedy ktoś atakował drugą osobę, James odpowiadał na wpis, mówiąc: „Hej, czy zdajesz sobie sprawę, że twój wpis mógł kogoś zranić?“. Samo jego wkraczanie do dyskusji pozwoliło obniżyć przemoc o ponad 20 procent. A kiedy mógł blokować, agresja spadła o ponad 40 procent.

Aktualnie zespół prowadzi kilka wdrożeń w USA, m.in. w amerykańskich szkołach. Z uwagi na rynek docelowy, siedziba główna firmy znajduje się w Kalifornii. Na rynku polskim zespół współpracuje z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę nad doskonaleniem rozumienia intencji samobójczych w wypowiedziach użytkowników.

W roku 2020 Samurai Labs dołączył do programu GovStart, którego celem jest wspieranie obiecujących firm technologicznych w zakresie skalowania biznesu sektorze publicznym. Program został stworzony przez brytyjską organizację Public.