Najbardziej popularny w Europie model zarządzania finansami w związku to posiadanie wspólnego konta bankowego – z które finansowane są wspólne wydatki, oraz kont indywidualnych na własne potrzeby partnerów. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, około połowa par zarządza pieniędzmi w ten sposób. Polacy na tle Europy wydają się jednak bardziej powściągliwi w sprawach wspólnych finansów. Rzadziej decydują się na rezygnację z kont indywidualnych oraz częściej deklarują, że nie posiadają wspólnego konta.

Czytaj także: Koniec dyskryminacji. Geoblokowanie odchodzi do lamusa

Jak polskie pary zarządzają finansami? Wyniki badania ING

Mieszkańcy Polski wykazują stosunkowo dużą gotowość do utrzymywania w tajemnicy przed partnerem spraw finansowych, takich jak niektóre wydatki, długi czy oszczędności (23%). W Europie większym od Polaków przyzwoleniem do posiadania finansowych sekretów w związku charakteryzują się tylko Turcy. Większą gotowość to trzymania takich tajemnic w Polsce wykazują mężczyźni (26%) od kobiet (19%).

Czytaj także: Miłość nie zna ceny, czyli co kupujemy ukochanej osobie na Walentynki?

– Najczęściej wymienianym przez Polaków powodem posiadania sekretów finansowych w związku jest potrzeba prywatności. Mieszkańcy Polski nieco rzadziej niż przeciętni Europejczycy deklarowali, że oceniają swoje związki jako bardzo bliskie. Zapytani wprost o powody utrzymywania sekretów finansowych przed partnerem wskazywali najczęściej, że „niektóre rzeczy są moją prywatną sprawą” (36%), albo wręcz „moje finanse to nie interes mojego partnera” (11%) – powiedział Karol Pogorzelski, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Oprócz tego wyraźnie były dwie motywacje trzymania finansowych tajemnic przed partnerem – chęć zwiększenia oszczędności, gdy uważamy naszego partnera lub partnerkę za rozrzutnych (33%), lub odwrotnie – chęć zwiększenia wydatków, gdy sądzimy, że nasz partner za bardzo je kontroluje (15%) – dodał Pogorzelski.

Polacy najczęściej we wszystkich badanych krajach zgadzają się z poglądem, że warto regularnie omawiać kwestie finansowe z drugą połówką, ponieważ takie działanie zbliża do siebie pary (71%), pomaga tworzyć związek (74%) i zwyczajnie jest pożyteczne z punktu widzenia finansów (82%).

– Szczera rozmowa o priorytetach względem wydatków i oszczędności w związku wydaje się zdrowsza i bardziej satysfakcjonująca dla obu partnerów na dłuższą metę, niż trzymanie tych spraw w sekrecie. Potwierdzają to wyniki badania ING, z których wynika, że Polacy najbardziej entuzjastycznie z mieszkańców wszystkich badanych krajów podchodzą do omawiania spraw finansowych w związku  – dodał Karol Pogorzelski.  

wykres_sposoby_prowadzenia_finansow_w_zwiazku

wykres_sklonnosc_do_utrzymywania_sekretow_finansowych

wykres_powody_utrzymywania_sekretow_finansowych