Partner serwisu Visa dla biznesu

Softbank inwestuje 460 mln dolarów w Auto1 Group

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#Fundraising
Opublikowano: 15 stycznia 2018, 14:49 Aktualizacja: 15 kwietnia 2019, 22:13

Japoński koncern finansowo-telekomunikacyjny nie zwalnia tempa z inwestycjami. Dzisiaj ogłosił plany inwestycji 460 mln dolarów (poprzez fundusz Vision Fund) w niemiecką internetową platformę sprzedaży samochodów Auto1, która prowadzi również działalność w Polsce.

Auto1, aplikacja mobilna

Auto1 Group to wiodąca w Europie platforma (założona w 2012 roku w Berlinie) online do sprzedaży samochodów używanych. Umożliwia ona dealerom szybką sprzedaż lub zakup sprawdzonych samochodów. Obecnie działa ona w 30 krajach.

Auto1 – używane, sprawdzone, online

Za pośrednictwem Auto1 dochodzi do sprzedaży 40 tys. samochodów miesięcznie. W 2016 roku za pośrednictwem platformy sprzedano ponad 300 tys. samochodów, przychód spółki wyniósł 1,5 mld euro.

Prezesem Auto1 jest Hakan Koç. Wg Financial Times Softbank obejmie 20% udziałów w Auto1.  Spółka obecnie wyceniana jest na 2,9 mld dolarów.

Czytaj także: Ten rynek będzie wart 26 miliardów dolarów

Auto1 prowadzi także działalność w Polsce. „Wystarczy kilka kliknięć, aby partnerzy biznesowi mogli kupić sprawdzone i dobrze udokumentowane używane samochody z całej Europy po konkurencyjnych cenach, bezpośrednio od AUTO1.com – 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, bez ukrytych opłat, prowizji lub minimalnych ilości” – czytamy na polskiej stronie internetowej Auto1.

Rynek sprzedaży samochodów używanych w Europie wart jest ok. 300 mld dolarów. Inwestycja SoftBanku ma pomóc ugryźć większy kawałek tego tortu. Tradycyjne komisy w przyszłości będą miały coraz mniejszy udział w rynku na rzecz właśnie sprzedaży internetowej.

Softbank śpieszy się z powodu sztucznej inteligencji

Softbank Vision Fund to jeden z największych funduszy inwestujących w fintechy (docelowo 100 mld dolarów). Na łamach Fintek.pl pisaliśmy już m.in. o inwestycji 4,4 mld dolarów w WeWork. Japończykom nie można odmówić rozmachu. Po części wynika to z przekonania CEO Softbanku Pana Masayoshi Son, który jest przekonany, że ludzkość w ciągu 30 lat stworzy sztuczną inteligencję. Masayoshi zasłynął stwierdzeniem, że za 20 lat układ scalony instalowany w zwykłych butach będzie inteligentniejszy od człowieka, który je nosi”.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja nas zabije

Czeki na duże kwoty mają pomóc w przejmowaniu jak największej liczby technologii, które w przyszłości będą stanowić kluczową infrastrukturę w nowej epoce sztucznej inteligencji. Coś w tym jest. W końcu Auto1 prędzej czy później będzie pośredniczyć w sprzedaży także używane autonomiczne pojazdy.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

softbank-460mln-dolarow-auto1