Partner serwisu Visa dla biznesu

Solidarność chce składek ZUS dla studentów

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
Opublikowano: 19 listopada 2018, 11:06 Aktualizacja: 19 listopada 2018, 16:34

Czy pracodawcy będą musieli odprowadzać składki z ubezpieczeń społecznych za studentów pracujących na umowach zlecenia? Takie zmiany w prawie postuluje NSZZ Solidarność.

Solidarność chce składek ZUS dla studentów

To ważna wiadomość dla startupów i fintechów, ponieważ w tego typu przedsięwzięciach bardzo często pracują młodzi ludzie, właśnie studenci. Związkowcy zwracają uwagę przede wszystkim na dwa czynniki – bezpieczeństwo pracowników i składki emerytalne. O sprawie pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Pracodawcy będą musieli płacić ZUS dla studentów?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby wykonujące prace na podstawie mowy cywilnoprawnej (umowa zlecenia) lub umowy agencyjnej posiadające status studenta lub prowadzące działalność gospodarczą nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Co więcej takie osoby nie mogą podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu – na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Teraz Solidarność chce wykreślenia tego punktu.

Związkowcy zwracają uwagę, że studenci nie podlegają ochronie w razie wypadku przy pracy. Według informacji podawanych przez DGP rocznie kilkudziesięciu studentów ulega wypadkom w czasie wykonywania pracy. Co więcej pracodawcy nie płacą składek emerytalnych za studentów, przez co nie oszczędzają oni na emeryturę. Dlatego NSZZ Solidarność przygotował „Pakiet na rzecz młodych”, a dokument trafił do zespołu do spraw ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego.

Oczywiście jest także druga strona medalu – dzięki braku konieczności odprowadzania składek to większa pensja netto dla pracownika. Dlatego jednym z rozwiązań postulowanych przez pracodawców ma być możliwość dobrowolnego ubezpieczenia. Trzeba przyznać, że obowiązujące przepisy niezbyt dobrze odpowiadają realiom na rynku pracy – wprowadzono je głównie po to, aby ułatwić studentom rozpoczęcie kariery zawodowej. Teraz tego typu „pomoc” raczej nie jest potrzebna.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

solidarnosc-chce-skladek-zus-dla-studentow