Partner serwisu Visa dla biznesu

SpaceX wystrzelił trzy rakiety w ciągu dwóch tygodni. Loty na Marsa to nie fikcja

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Przemysł kosmiczny
Opublikowano: 6 lipca 2017, 11:38 Aktualizacja: 21 lutego 2019, 20:15

Elon Musk nie ustaje w swoich próbach podboju kosmosu. Jego SpaceX z powodzeniem wystrzelił trzy rakiety typu Falcon 9 w ciągu dwóch tygodni. Dwóm rakietom udało się wylądować na ziemi bez żadnych problemów.

Warto zwrócić uwagę, że poprzednie dwa Falcony wystartowały i wylądowały w przeciągu 48 godzin. Podstawowym celem SpaceX jest kolonizacja Marsa, a w tym celu potrzeba rakiet, które bez problemu lądują i niedługo potem są gotowe do drogi powrotnej.

Dwie wcześniejsze rakiety wystartowały w dniach 23 i 25 czerwca. Wynosiły na orbitę satelity dla klienta SpaceX, firmy Iridium. Falcon 9, który wystartował wczoraj przetransportował satelitę komunikacyjnego zbudowanego przez Boeinga. Poniżej wideo ze startu 23 czerwca.

Czytaj także: Volvo kontratakuje. Od 2019 roku tylko silniki elektryczne

SpaceX i Falcon 9 radzą sobie coraz lepiej

Nie obyło się jednak bez problemów. Pierwotnie zakładano, że Falcon 9 wystartuje w niedzielę, jednak sekwencję przerwano na 10 sekund przed planowanym startem. Problemem okazał się system prowadnic, a nie usterka techniczna rakiety. Falcon startował z Kennedy Space Center na Florydzie, którym zarządza NASA.

Kolejna próba odbyła się w poniedziałek, ale start również odwołano na 10 sekund przed czasem. Tym razem problemy dotyczyły niuansów związanych z pomiarami przed startem rakiety. Wczoraj Elon Musk poinformował na Twitterze, że SpaceX jest gotowe do kolejnej próby.

Elon Musk Falcon 9 SpaceX.
Z okazji dzisiejszej wizyty Donalda Trumpa w Polsce przypominamy tekst, w którym przybliżyliśmy plany podboju kosmosu przez amerykańskiego prezydenta – Donald Trump chce podbijać kosmos.

Wracając jednak do SpaceX… I tak właśnie wczoraj Falcon 9 wystartował z powodzeniem. Tym razem rakieta nie będzie lądowała na Ziemi. Satelita od Boeinga jest bowiem najcięższym materiałem jaki Falcon 9 wynosił na orbitę – waży prawie 6 ton. W związku z tym na rakiecie nie zamontowano nóżek do ładowania, ani narzędzia dzięki któremu Falcon znajdował drogę powrotną. SpaceX udało się też odzyskać pierwszą kapsułę transportową Dragon. W poniedziałek Dragon spadł do wód Pacyfiku, po tym jak dostarczał zapasy na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Czy to oznacza, że SpaceX będzie w stanie wypuszczać rakiety niemal codziennie? Raczej nie, ale Musk stara się zminimalizować czas potrzebny na konserwację sprzętu. Obecnie po wylądowaniu Falcon 9 musi zostać poddany przeglądowi, który jest dość czasochłonny. Przy poprzednim starcie SpaceX wyposażyło swoją rakietę w nowe tytanowe siatki, które sprawdziły się lepiej niż zakładano.

Celem Elona Muska i SpaceX jest przeprowadzenie pierwszego załogowego lotu na Marsa już w 2024 roku. Jak na razie rezultaty osiągane w 2017 roku wskazują, że wcale nie jest to scenariusz rodem z filmu science fiction.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

spacex-wystrzelil-trzy-rakiety-dwoch-tygodni-loty-marsa-nie-fikcja