Starling Bank to na razie jedyny rentowny challenger bank, ewentualnie jedyny, który to ogłosił. W styczniu fintech wygenerował 16 mln USD przychodów, co oznacza 4-krotny wzrost względem 2020 roku. Miesięcznie bank „zarabia” ok. 2 mln USD. Przypomnijmy, że Starling Bank zyskał w czasie pandemii, gdyż pośredniczył w udzielaniu dotowanych przez rząd kredytów dla przedsiębiorców.

Zysk dzięki kredytom

W sumie Starling Bank posiada 2 mln użytkowników, z tego 300 tys. stanowią przedsiębiorcy. Łącznie portfel kredytowy Starling Banku, który znacznie urósł właśnie dzięki wspomnianych programów pomocowych brytyjskiego rządu, wynosi 2,7 mld USD, a depozyty stanowią 7,5 mld USD.

Challenger Bank Starling, o czym już informowaliśmy, jakiś czas temu odkrył, że działalność bankowa może być dochodowa pod warunkiem, że bank świadczy typowe dla siebie usługi, tzn. sprzedaje kredyty. Pod tym względem Starling miał sporo szczęścia – w czasach przed pandemicznych miał on bowiem trudności z plasowaniem produktów kredytowych, jak również z zaszeregowaniem siebie w świadomości klientów jako instytucji kredytowej, a nie wyłącznie oferującej wygodną aplikację mobilną i darmowe lub prawie darmowe, ale za to niezwykle funkcjonalne konto.

Starling Bank szuka podmiotu do przejęcia

Dzięki kredytom dla biznesu wspieranym przez rząd (BBLS i CBILS) od marca do listopada bank udzielił kredytów na kwotę 1,5 mld funtów, czyli 15 razy więcej niż przed pandemią. Dość powiedzieć, że wspomniane kredyty w listopadzie 2020 roku stanowiły 90% portfela kredytowego banku. Mniejsza o to, jak bankowi udało się wejść do grupy fintechów nie tylko odnoszących sukcesy na niwie technologicznej i PR, ale także finansowej.

Kluczowe jest natomiast to, że bank planuje akwizycje w Europie – nie dalej jak trzy miesiące temu szefowa Starling Bank zasugerowała, że byłaby zainteresowana przejęciem alternatywnego pożyczkodawcy pokroju Zopa. Aczkolwiek biorąc pod uwagę obecny landscape na europejskim rynku digital lending (pożyczkodawcy mocno ucierpieli w trakcie pandemii), w tym trendy związane z BNPL, nie wykluczałbym, że Starling będzie szukać podmiotu do przejęcia właśnie w tym obszarze. Inwestorzy „polubiliby to”.