Partner serwisu Visa dla biznesu

Startup MakeGrowLab otrzymuje 40 000 dolarów w ramach konkursu Chivas Venture

Fintek
Fintek
#Koronawirus
Opublikowano: 27 marca 2020, 18:07 Aktualizacja: 16 lipca 2020, 10:45

Konkurs Chivas Venture dla przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie w odpowiedzi na globalną sytuację, rezygnuje ze światowego finału i rozdziela pulę nagród pomiędzy wszystkich 26 finalistów.

MakeGrowLab

Chivas, marka szkockiej whisky, w związku ze światową pandemią COVID-19 ogłosił, że tegoroczna pula nagród o wartości 1 mln dolarów w konkursie Chivas Venture zostanie rozdzielona po równo i bezzwłocznie przekazana do 26 lokalnych finalistów, w tym firmy MakeGrowLab z Polski.

Już po raz szósty poprzez konkurs Chivas Venture przekazywany jest 1 mln dolarów dla startupów, których działalność łączy biznes z pozytywnym wpływem na świat. W tym roku w światowym finale miało wziąć udział 26 odpowiedzialnych społecznie przedsiębiorstw, będących finalistami lokalnych edycji z 26 krajów, z pięciu kontynentów. Wśród nich znalazł się MakeGrowLab, który wygrał lokalny finał w Polsce. Współzałożyciel MakeGrowLab, Josh Brito, który w czerwcu miał reprezentować firmę i walczyć w światowym finale o nagrodę z puli miliona dolarów, otrzyma teraz 40 000 dolarów dofinansowania.

Polski finalista – MakeGrowLab hoduje mikroorganizmy, by zamienić bioodpady na materiały zastępujące tworzywa sztuczne w opakowaniach i tekstyliach. Są to materiały trwałe, domowo-kompostowalne, bez domieszek plastików i bioplastików a powstałe z surowców dostępnych na całym świecie – odpadów organicznych. Materiał może być hodowany w niemal każdych warunkach, zapewnia lepszą izolację tlenową niż papier i po wykorzystaniu może być rozkładany w domowym kompostowniku, stanowiąc nawóz pod hodowlę kolejnych produktów spożywczych.

Pozytywna zmiana w czasie

Granty będą przeznaczone do kreowania pozytywnej zmiany w czasie, w którym zarówno gospodarka jak i obywatele każdego kraju będą musieli wykazać się przedsiębiorczością i inicjatywą, by ułatwić pokonanie trudności z jakimi przyszło się wszystkim zmierzyć.

– Z wielkim smutkiem zdecydowaliśmy się zakończyć we wcześniejszym terminie tegoroczny konkurs Chivas Venture ze względu na wpływ, jaki COVID-19 wywiera na cały świat. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, nasze otoczenie potrzebuje pasji i poświęcenia tych, którzy chcą wprowadzać pozytywne zmiany. Dlatego podjęliśmy decyzję, że każdy z naszych finalistów otrzyma dofinansowanie już teraz, aby mógł kontynuować swoją ważną pracę i nadal pozytywnie wpływać na lokalne społeczności, pomimo tych zmiennych warunków, które są szczególnie trudne dla początkujących firm i społeczności, którym służą. – komentuje Alexandre Ricard, prezes Pernod Ricard.

Do tej pory Chivas Venture przekazał już 5 milionów dolarów na rzecz start-upów odpowiedzialnych społecznie, które pozytywnie wpłynęły na życie ponad 2 milionów osób w 50 krajach – napędzając duże zmiany, w tym dostarczając 34 miliony litrów czystej wody pitnej dla lokalnych społeczności, przetwarzając 1300 ton odpadów, pomagając ponad 2500 rodzinom rolników wyjść z ubóstwa, a także finansując realizację ponad 75000 dni doświadczeń edukacyjnych dla kobiet i dziewcząt.

Tegoroczni finaliści znaleźli wyjątkowe i kreatywne sposoby na sprostanie wielu wyzwaniom społecznym, środowiskowym i gospodarczym, które w obliczu globalnej pandemii stają się jeszcze poważniejsze, szczególnie w zagrożonych lub odizolowanych społecznościach.

 

Spis finalistów Chivas Venture z poszczególnych krajów

KRAJNAZWAIMIĘ I NAZWISKO FINALISTYZARYS DZIAŁALNOŚCI START-UPU
ArgentynaMamotestGuillermo PepeGłównym celem argentyńskiego Mamotestu Guillermo Pepe Mamotest jest zmniejszenie umieralności z powodu raka piersi poprzez wspieranie kobiet, które nie posiadają środków ekonomicznych na dostęp do wysokiej jakości diagnostyki raka piersi.
AustraliaOkra SolarDamian VelingOkra Solar projektuje i rozwija technologię umożliwiającą dostęp do energii i elektryczności tym, którzy żyją poza zasięgiem sieci energetycznej.
BelgiaOak Tree ProjectsDanae Van Dan BosscheOak Tree Projects zapewnia niedrogie zakwaterowanie dla osób niepełnosprawnych.
BrazyliaRaizsTomas AbrahaoRaizs to platforma zakupowa online, oferująca zdrową i pozbawioną pestycydów żywność prosto od rolników
BułgariaEnova H2OHuseyin YemendzhievEnova H2O opracowuje innowacyjne urządzenia i usługi dla lepszego i szybszego monitorowania jakości wody.
KanadaTandem TechnicalHeather WardTandem pomaga emitentom gazów cieplarnianych w różnych gałęziach przemysłu wychwytywać i przekształcać zanieczyszczenia
ChileWheel the WorldAlvaro SilbersteinWheel the World to platforma internetowa, która pomaga niepełnosprawnym miłośnikom podróży zaplanować wyjazd w miejsca przystosowane do ich potrzeb
ChinyP.E.T.Jane ZhaoP.E.T. tworzy tekstylia wykonane w 100% z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu. Poprzez tworzenie produktów takich jak szaliki i fartuchy, pomagają one zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.
KolumbiaRecupera Tu SillaMaria SanchezRecupera tu Silla jest firmą zajmującą się renowacją mebli, która ma wpływ zarówno na środowisko, jak i na społeczeństwo. Wydłuża żywotność mebli, oszczędzając firmom i klientom nawet do 75% wydatków i zapewniając możliwości zatrudnienia osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Anglia i WaliaWASEThomas FudgeWASE opracowuje zdecentralizowane systemy oczyszczania ścieków, które obejmują gospodarkę cyrkulacyjną w celu odzyskiwania energii, składników odżywczych i wody ze ścieków – zapewniając warunki sanitarne i energię w społecznościach o niedostatecznym poziomie tych usług.
Grecja100mentorsGeorgios Nikoletakis100mentors łączy uczniów z nieuprzywilejowanych szkół z mentorami, tworząc doświadczenie edukacyjne, w którym uczniowie stają się bardziej zaangażowani, pewni siebie i świadomie uczącymi się osobami.
FrancjaPandobacAnais RyterbandPandobac jest ekologicznym i zrównoważonym, bezodpadowym rozwiązaniem, które oferuje hurtownikom żywności usługi w zakresie dostarczania świeżych produktów.
IzraelHomeBiogasOshik EfratiHomeBiogas produkuje unikalne urządzenie, które przekształca odpady organiczne w biogaz i nawóz zapewniając rozwiązanie takich problemów jak gotowanie na zanieczyszczonych paliwach, odpadach i urządzeniach sanitarnych.
WłochyPediusLorenzo Di CiaccioPedius to aplikacja, która pozwala osobom niedosłyszącym „słyszeć” rozmowy telefoniczne poprzez konwersję mowy na tekst w czasie rzeczywistym.
JaponiaMyMizuRobin LewisMyMizu to pierwsza w Japonii bezpłatna platforma, która ułatwia nawigację i dostęp do publicznych fontann wodnych, ekologicznych kawiarni, miejsc pracy, hoteli i innych firm, które oferują bezpłatne uzupełnienie wody w całym kraju. Dzięki tej aplikacji użytkownicy mają dostęp do bezpłatnej wody pitnej zamiast kupować wodę butelkowaną, co pozwala zmniejszyć zużycie jednorazowych butelek plastikowych.
KeniaGreen-Nettle TextileJonah MwangiGreen-Nettle Textile tworzy tkaniny z pokrzywy kłującej. Przekształcając łodygi pokrzywy w materiał przypominający len, Green-Nettle jest w stanie wyprodukować ekologiczny materiał z naturalnych – a nie syntetycznych – materiałów i zatrudnić tysiące rzemieślników na całym świecie.
MeksykGravitiYusef JacobsGraviti oferuje odważne finansowanie podstawowych usług, takich jak ciepła woda i elektryczność – pozwalając 30% populacji Meksyku na dostęp do produktów przedpłaconych, chroniąc użytkowników przed niespodziewanymi dodatkowymi kosztami i dając dostęp do kluczowej infrastruktury.
HolandiaUrchinomicsBrian Tsuyoshi TakedaUrchinomics wspomaga odbudowę systemów wodorostów morskich, które są kluczowe dla ekosystemów morskich dzięki zbiorom i sprzedaży jeżowców.
NigeriaSoupah Farm-en-MarketIfeoluwa OlatayoSoupah Farm en Market adresuje problem mało wydajnych łańcuchów dostaw żywności w Nigerii, poprzez synergię działań lokalnych rolników oraz miejskich dostawców żywności.
PolskaMakeGrowLabJosh BritoMGL hoduje mikroorganizy, by zamienić bioodpady na materiały zastępujące tworzywa sztuczne w opakowaniach i tekstyliach. Są to materiały trwałe, domowo-kompostowalne, bez domieszek plastików i bioplastików a powstałe z surowców dostępnych na całym świecie – odpadów organicznych. Materiał może być hodowany w niemal każdych warunkach, zapewnia lepszą izolację tlenową niż papier i po wykorzystaniu może być rozkładany w domowym kompostowniku, stanowiąc nawóz pod hodowlę kolejnych produktów spożywczych.
SzkocjaCroverLorenzo ContiCrover rozwiązuje problem marnowania żywności i emisji dwutlenku węgla poprzez urządzenie monitorujące stan ziaren zbóż składowanych w dużych ilościach.
HiszpaniaEthicHubGabriela Chang ValdovinosEthicHub to platforma pożyczek społecznościowych, która łączy pożyczkodawców z rynków o niskim oprocentowaniu z niezabankowanymi, ale zyskownymi, małymi społecznościami rolniczymi.
Afryka PołudniowaHustlenomicsNhlanhla NdlovuHustlenomics oferuje gospodarstwom domowym o niskich dochodach możliwość budowania trwałych domów bez dodatkowych kosztów, wykorzystując cegły z recyklingu.
TajlandiaYoungHappyThanakorn PhromyosYoungHappy redukuje izolację społeczną seniorów i pomaga im wieść aktywne i satysfakcjonujące życie, zapewniając im dostęp do certyfikowanych usług, wydarzeń oraz produktów.
Stany ZjednoczoneStrella BiotechnologyKatherine SizovStrella BioTech zakłada ograniczenie marnowania żywności o 40% poprzez stworzenie platformy do przewidywania dojrzałości produktów w ramach łańcucha dostaw.
WietnamCricket OneBicky NguyenCricket One zmniejsza ilość odpadów rolniczych i tworzy cenne źródło białka poprzez propagowanie hodowli i sprzedaży do konsumpcji wysoce odżywczego owada -świerszcza.

Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

startup-makegrowlab-otrzymuje-40-000-dolarow-w-ramach-konkursu-chivas-venture