Funkcja „Pay with Crypto” pozwala sprzedawcom akceptować płatności w stablecoinach, które są rozliczane jako waluty fiat na saldzie Stripe – podaje fintech na swojej stronie internetowej. O wdrożeniu pisze też Bloomberg.

Fintech Stripe znów wierzy w kryptowaluty

„Możesz akceptować płatności USDC na Ethereum, Solana i Polygon bez samodzielnego przechowywania lub konwertowania kryptowalut. Pobieramy 1,5% kwoty transakcji (w USD)” – czytamy na stronie.

Stripe zrezygnował z płatności kryptowalutowych w 2018 roku, ale w kwietniu przedstawiciele fintechu zdecydowali o ich przywróceniu. Wcześniej, gdy firma umożliwiała płatności bitcoinami, okazało się, że doświadczenie użytkowników nie było na najwyższym poziomie, a także brakowało popytu.

W kwietniu John Collison (na zdjęciu po prawej), współzałożyciel Stripe, stwierdził jednak, że nastąpiło wiele technicznych ulepszeń w sektorze kryptowalut, że prędkość transakcji wzrosła, a opłaty spadły. Według niego stablecoiny stają się „bardziej stabilne”, a kryptowaluty znalazły „prawdziwą użyteczność”.

Jak rozwija się rynek stablecoinów?

Rozwiązanie jest na razie dostępne tylko dla amerykańskich sprzedawców. Mogą oni przyjmować płatności za pomocą stablecoina USDC, wydawanego przez firmę Circle. To właśnie Circle stało się pierwszym globalnym emitentem stablecoinów, który może działać zgodnie z unijnymi przepisami MiCA. W kwietniu bieżącego roku spółka otrzymała licencję pieniądza elektronicznego we Francji.

Europejski rynek stablecoinów rozwija się coraz bardziej dynamicznie – między innymi za sprawą wspomnianego już unijnego rozporządzenia MiCA, dotyczącego kryptoaktywów. Swoje stablecoiny na Starym Kontynencie rozwijają takie podmioty jak Banking Circle, Dutsche Bank, czy właśnie grupa Circle.

Swojego stablecoina wdrożył także PayPal, a ostatnio za jego pomocą zrealizował płatności biznesowe, opłacając fakturę. Transakcja, której kwoty nie ujawniono, została dokonana na rzecz giganta Ernst & Young w dniu 23 września. Wcześniej PayPal dokonał pierwszej inwestycji za pomocą swojego stablecoina – inwestując  5 mln dolarów w startup Mesh, oferujący rozwiązania z zakresu kryptowalut.