Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że już wkrótce zarówno e-recepta, jak i mPojazd będą dostępne także dla posiadaczy telefonów z logiem Apple.

Na razie na iOS dostępna jest tylko mTożsamość, czyli znacznie mniej niż w przypadku posiadaczy telefonów z Androidem, którzy dzięki aplikacji mobilnej mObywatel mogą potwierdzić nie tylko tożsamość, ale także sprawdzić e-recepty oraz swoje pojazdy za pomocą mPojazd.

Aplikacją mTożsamość potwierdzimy swoje dane nie tylko w urzędzie, ale także w pociągu PKP oraz w przychodni. Na razie jednak jej użyteczność w obrocie prywatnym jest znikoma. Obywatele nie wiedzą jak wzajemnie potwierdzać swoje dane, jak również nie można tego zrobić jeśli jeden jest posiadaczem iPhone’a a drugi telefonu z Androidem.

E-recepty to bardzo ciekawe i innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia realizowanie recepty bez konieczności pokazywania papierowego dokumentu w aptece. Lekarze obecnie mają możliwość zdalnego wystawienia recepty, która widoczna jest w aplikacji – farmaceuta po odczytaniu kodu QR wydaje odpowiedni lek. Nie trzeba pokazywać telefonu – można podać PESEL. To duże ułatwienie dla osób, które co pewien okres muszą odnawiać recepty, co często wiąże się z uciążliwymi dla chorych podróżami.

Profil Zaufany potwierdzisz w przychodni

Od początku września istnieje możliwość potwierdzenia Profilu Zaufanego w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Posiadanie Profilu Zaufanego jest konieczne do tego, by móc korzystać z aplikacji mObywatel. No chyba, że ktoś chce korzystać z eDowodu, ale ten projekt na razie należy uznać za niewypał.

Profil Zaufany może potwierdzić lekarz, pielęgniarka tudzież położna. Pomysł dobry, ale chyba wolelibyśmy by lekarze, pielęgniarki i położne zajęte były pacjentami, a nie potwierdzaniem Profilu Zaufanego, który można założyć też przez bankowość elektroniczną lub po prostu udając się do urzędu. Idea by w POZ-ach potwierdzano PZ ma tylko jedno uzasadnienie – pomoc przewlekle chorym, niepełnosprawnym lub osobom starszym, które nie radzą sobie z digitalizacją usług publicznych. W każdym innym wypadku jest to przerost formy nad treścią.

Obecnie z Profilu Zaufanego korzysta ok. 4 mln Polaków. Miesięcznie rejestruje się ponad 200 tysięcy osób. Do 2020 roku do e-usług dostęp będzie miał prawdopodobnie co czwarty Polak.