Zgodnie z unijnymi wymogami wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej mają wprowadzić system zbierania i recyclingu jednorazowych opakowań po napojach np. butelek PET czy aluminiowych puszek. Do nowych przepisów muszą się dostosować przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w jednorazowych opakowaniach, np. sklepy, ale też gminy, na które nowe prawo nakłada obowiązek udostępnienia mieszkańcom minimum jednego punktu zbiórki.
Zwrot kaucji z butelkomatów na kartę płatniczą
Między innymi dlatego Fiserv Polska, właściciel marki PolCard, wprowadza na rynek rozwiązanie które ma umożliwiać szybki zwrot kaucji. Gminy będą mogły zainstalować tzw. butelkomaty, z wypłatą kaucji na kartę płatniczą. A to pozwoli mieszkańcom wykorzystać kwotę zwróconej kaucji tam gdzie będą chcieli, bez przypisania do konkretnego punktu sprzedaży.
W komunikacie czytamy, że pierwszy butelkomat zintegrowany z systemem płatniczym PolCard from Fiserv stanie już niedługo w jednym z miast na południu Polski. To pilotażowe wdrożenie ma pozwolić na zebranie doświadczeń zarówno po stronie miasta jak i użytkowników.
Jedna plastikowa butelka rozkłada się ok. 500 lat, a aluminiowa puszka do 400. Dlatego dobrą informacją jest, że ilość odpadów w Polsce zbieranych selektywnie z roku na rok rośnie. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2010 r. selektywna zbiórka stanowiła zaledwie 8,6 proc. zebranych odpadów komunalnych. W 2023 r. odsetek wzrósł do 41 proc. Nowe regulacje prawne, w tym system kaucyjny, mają zapewnić jeszcze wyższy poziom recyklingu.
W kontekście ostatnich wdrożeń Fiserv Polska warto przypomnieć, że sieć sklepów Żabka wprowadziła nową funkcję na terminalach płatniczych – wyświetlanie koszyka zakupowego na terminalu płatniczym w czasie rzeczywistym. To rozwiązanie zostało wdrożone właśnie we współpracy z właścicielem marki PolCard.
Z kolie pod koniec zeszłego roku Fiserv Polska wprowadził w sieci Dino usługę wpłaty pieniędzy na kartę. Umożliwia ona wpłacanie gotówki na konto za pośrednictwem terminala płatniczego podczas codziennych zakupów.