Trans-European Automatet Real-Time Gross Settlement Express Transfer System, czyli TARGET2 to paneuropejski system międzybankowych rozliczeń w euro w czasie rzeczywistym. Jest to jeden z kluczowych elementów infrastruktury płatniczej w Europie – dzięki TARGET2 możliwe są szybkie i bezpieczne rozliczenia między bankami z różnych krajów. Jednakże system zawiódł 23 października. Poprawnie nie zadziałało także rozwiązanie awaryjne.

Usterka oprogramowania, a nie atak hakerów

Wczoraj Europejski Bank Centralny opublikował oświadczenie, że przyczyna incydentu została już zidentyfikowana. Nie był to atak hakerów lub inne naruszenie zasad cyberbezpieczeństwa (aczkolwiek tak poważna usterka w zasadzie takim naruszeniem jest – nawet jeśli nazwiemy to inaczej).

EBC bardzo zwięźle podał, że przyczyną była usterka oprogramowania urządzenia sieciowego strony trzeciej, która jest używana w wewnętrznej sieci banków centralnych obsługujących usługę TARGET2 na zlecenie Eurosystemu, który już podjął środki by zapobiec podobnym incydentom w przyszłości. System obecnie funkcjonuje normalnie – taką informację EBC podał we wtorek 27 października, a w kolejnego dnia podał wspomniane wyżej przyczyny zakłóceń.

/Fintek.pl/LP