Pozyskanie finansowania na dalszy rozwój firmy nie zawsze jest łatwe. Banki chętniej udzielają kredytów klientom z czystą kartą i bez zadłużeń, tymczasem prowadzenie biznesu w wielu branżach obarczone jest wieloma ryzykami. Jednym z nich jest zadłużenie w ZUS i US.

Innowacyjne rozwiązanie dla biznesu

Wealthon, polski fintech założony i rozwijany przez Aleksandra Majchrzaka, wyszedł naprzeciw  tym problemom, oferując świadczenie finansowe na pokrycie zadłużenia. Firma do tej pory udzieliła pożyczek pomostowych na ponad 10 mln zł, pomagając właścicielom biznesów, którzy uzyskali pozytywną decyzję kredytową, a do otrzymania finansowania bankowego potrzebują spłacenia zaległości w ZUS i US.

– Już na wczesnym etapie, pomysł został doceniony. Na rozwój projektu, Wealthon w 2018 roku zdobył 1,3 mln zł w ramach kampanii crowdfundingowej na platformie Beesfund. Po opracowaniu szczegółów, wspólnie z programistami, udało się stworzyć silnik całego projektu, czyli system przyznawania pożyczek oparty na algorytmach i sztucznej inteligencji. Następnym naszym krokiem było wyjście na rynek w poszukiwaniu pierwszych klientów – komentuje Aleksander Majchrzak, prezes Wealthon.

Autorski system scoringowy

Wealthon posiada autorski system scoringowy, na podstawie którego szacowana jest maksymalna kwota pożyczki. Klient wypełnia formularz online, w którym wpisuje swój NIP, następnie system zaciąga wszystkie niezbędne dane z baz BIK, BIG, KRD. Algorytm weryfikuje historię transakcji z ostatnich 12 miesięcy oraz proponuje maksymalną kwotę pożyczki, która przyznawana jest w przeciągu 30 minut. Co ważne, Wealthon nie wymaga od klientów przedstawienia biznesplanu czy innych, dodatkowych dokumentów.

– Nasz system automatycznie łączy się ze wszystkimi bazami oraz  kontami bankowymi. Takie działanie jest pozwala w  rzeczywisty sposób potwierdzić transakcję, w przeciwieństwie do standardowych procedur opierających się na wykorzystaniu dokumentów typu KPiR, PIT. Te ostatnie zawierają jedynie deklaracje transakcji, nie pokazując rzeczywistych przepływów pieniężnych. Decyzja jest szybka, bo sztuczna inteligencja robi swoje. Po stronie przedsiębiorcy pozostaje tylko spłata zobowiązania – dodaje Aleksander Majchrzak, prezes Wealthon.

Pożyczka w założeniu jest w pełni elastyczna. Oznacza to, że w przypadku uzyskania przez klienta kredytu w banku, pożyczka może zostać zredukowana oraz spłacona wcześniej. Pożyczka jest oferowana w przedziale od 10 000 do 100 000 zł.

Rewolucja na rynku finansów B2B

Wealthon we wrześniu tego roku pozyskał 3 mln PLN od prywatnych inwestorów na rozwój produktów wspierających polskich przedsiębiorców. Co więcej, fintech planuje debiut spółki na rynku NewConnect w 1 kwartale 2021 roku. W akcje spółki zainwestowali m.in. Łukasz Olek, twórca pierwszego e-kantoru internetowykantor.pl, Francois Colombie, wieloletni prezes Auchan Polska i firma venture builder  Innovatika.

– Wspólnie z zespołem firmy venture builder Innovatika pracujemy nad wprowadzeniem nowego lendtechowego rozwiązania rewolucjonizującego rynek pośrednictwa kredytowego B2B – Simple.pl. Nasze narzędzie oparte na algorytmach ma zautomatyzować pracę (obsługę klienta) ponad 3 tysięcy pośredników finansowych w Polsce. Docelowo pozwoli to przedsiębiorcom na wzięcie szybkiego kredytu online w każdym banku za pośrednictwem naszej platformy. Obecnie dopracowujemy szczegóły systemu. Wstępnie zakładamy że Simple.pl uda się wprowadzić na rynek w 1 kwartale 2021 roku. Na podstawie  analiz widzimy duży potencjał w segmencie, który dotąd został zdigitalizowany w zaledwie minimalnym stopniu – mówi Majchrzak.

/materiał partnera