Dane to dzisiaj jeden z ważniejszych składników majątku firmy i potencjalnie jedna z silniejszych przewag konkurencyjnych. Wykorzystanie danych gromadzonych wewnętrznie przez firmę (sprzedażowych, produkcyjnych, finansowych i in.) jest pierwszym krokiem do budowy fundamentu do jej wzrostu w długim terminie. Kolejnym krokiem jest dodanie do tej układanki umiejętności wykorzystania danych dostępnych w źródłach zewnętrznych i wykorzystanie ich do optymalizacji procesów firmy lub tworzenia nowych produktów/usług.
Zapraszamy do śledzenia cyklu edukacyjnego o piaskownicy technologicznej, a dziś już pierwszy odcinek: Piaskownica technologiczna – dla kogo i dlaczego warto dołączyć, w którym Izabela Kozakiewicz rozmawia z Pawłem Żurkiem, Dyrektorem Biura Architektury i Nowych Rozwiązań, BIK S.A.
Szybsze wdrażanie innowacji
W branży finansowej, szczególnie wśród startupów, znana jest koncepcja piaskownic legislacyjnych, gdzie młoda firma może sprawdzić swoje rozwiązanie w środowisku testowym, zanim wypłynie na szerokie wody i zmuszona będzie nadążyć za obowiązującymi ją regulacjami.
Piaskownice technologiczne również pełnią rolę takiego środowiska próbnego, udostępniając startupom możliwość testowania rozwiązań przy użyciu dużych zbiorów danych. Piaskownica technologiczna BIK HUB – jak mówią o niej twórcy – stwarza bezpieczny i prosty dostęp do szerokiego wachlarza informacji w oparciu o glokalizację, dostęp do danych od różnych podmiotów i branż, celem m.in. efektywnego prototypowania i szacowania potencjału biznesowego.
Stress test dla biznesu?
Podstawą piaskownicy BIK HUB, tworzonej na wzór najbardziej zaawansowanych inicjatyw tego typu, jest bezpieczne środowisko testowe. Jest nim pierwsza inicjatywa piaskownicy, czyli Platforma BIK Open API, integrująca ogrom danych w jednym punkcie i w czasie rzeczywistym. Ale to nie tylko czysta technologia i “zabawki” z nią związane. To również miejsce, w którym firma testuje założenia modelu biznesowego, strategię komercjalizacji produktów lub usług i założenia modelu finansowego. Piaskownica staje się więc pewnego rodzaju “stress testem” dla młodego biznesu zarówno od strony technologicznej, programistycznej, jak i koncepcji biznesowej.
Testowanie i komercjalizacja rozwiązań
BIK HUB do swojej inicjatywy zaprosił Partnerów Strategicznych, którzy uzupełniając się komplementarnie, pełnią rolę drogowskazów dla przedsiębiorczości, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Wśród Partnerów inicjatywy jest Microsoft – udostępniający technologię i wiedzę specjalistów z różnych dziedzin. Do inicjatywy dołączyła również Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, wspierająca przedsiębiorców w obszarze tworzenia i opracowywania koncepcji biznesowych oraz założeń pod komercjalizację. Istotną rolę ma w tej układance również fundacja Fintech Poland, która popularyzuje piaskownicę wśród startupów.
Nie tylko dla startupów?
Piaskownica technologiczna BIK HUB cieszy się powodzeniem nie tylko wśród startupów. Sięgają po nią również dojrzałe firmy i duże instytucje, które w zintegrowanych danych w jednym punkcie dostępowym widzą przyszłość optymalizacji rozwoju nowych produktów i usług. BIK Open API to przestrzeń otwarta na weryfikację pomysłów, tworzenie koncepcji na wykorzystanie zbiorów danych i bezpieczne środowisko do testowania i doskonalenia rozwiązań. To miejsce dla przedsiębiorców z różnych sektorów i segmentów rynku.
Udział w piaskownicy nie wiąże się z żadnymi kosztami, co przy zasobach ponad 700 typów danych dostępnych w bibliotekach BIK Open API i wsparciu, jakie uczestnicy otrzymują ze strony specjalistów, jest prawdziwą gratką.
Kolejne odcinki w każdą środę:
2/4 Rodzaje dostępnych danych i najciekawsze use case’y w piaskownicy technologicznej.
3/4 Dlaczego warto odwiedzać na hackathony.
4/4 Plany w piaskownicy technologicznej BIK HUB – nowe możliwości dla uczestników.
Więcej informacji również na stronie www.bikhub.pl.
Partnerami cyklu edukacyjnego są: Comparic.pl, Comparic24.tv, Fintek.pl, paktzbiznesem.pl, portfelpolaka.pl, reach4.biz