Dzięki temu klienci BNP Paribas mają dostęp do elektronicznych wersji dokumentów publicznych, takich jak regulaminy czy tabele opłat i prowizji. Do tej pory bank musiał wysyłać wszystkie tego typu informacje w formie papierowej lub na płytach CD – co generowało ogromne straty. Wdrożony blockchain został opracowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, we współpracy z IBM oraz Accenture.
BNP Paribas wdraża blockchain i rozwiązuje problem trwałego nośnika
Przekazywanie istotnych informacji i dokumentów za pomocą trwałego nośnika jest wymogiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK za trwały nośnik uznaje rozwiązanie, które daje klientowi pewność, że dokument nie był i nie będzie edytowany, a także pozwala na dostęp do niego nawet po wygaśnięciu umowy z bankiem. Taka definicja wyklucza np. korespondencję w formie e-maila oraz wysyłanie wiadomości poprzez systemy bankowości elektronicznej.
BNP Paribas po raz pierwszy poinformował o planach wdrożenia blockchainu w kontekście trwałego nośnika już kilka miesięcy temu. Teraz jednak rozwiązanie stało się faktycznie dostępne dla klientów. Dokumenty przechowywane są w systemie bankowości elektronicznej oraz w zewnętrznym archiwum KIR, dzięki czemu klienci będą mieli dostęp do nich także po zakończeniu swoich relacji z bankiem
Tym samym BNP Paribas stał się drugim bankiem w Polsce, który wykorzysta blockchain od KIR-u do rozwiązania problemu trwałego nośnika. Jako pierwszy takie rozwiązanie wdrożył PKO Bank Polski. Trwały nośnik na blockchainie oparł także Alior Bank, ale wybrał on nieco inną drogę niż konkurencja. Alior wykorzysta w tym celu blockchain publiczny.