Partner serwisu Visa dla biznesu

To koniec papierowych listów do klientów? Blockchain w BNP Paribas już działa

Fintek
Fintek
#Blockchain#BNP Paribas
Opublikowano: 17 września 2019, 13:23 Aktualizacja: 17 września 2019, 15:30

BNP Paribas poinformował o wprowadzeniu systemu elektronicznej komunikacji z klientem, który spełnia wymogi trwałego nośnika. Autentyczność dokumentów będzie potwierdzana unikalnym kodem Hash, udostępnianym przez bank dzięki zastosowaniu technologii blockchain. 

BNP Paribas zwróci prowizje po wcześniejszej spłacie kredytu

Dzięki temu klienci BNP Paribas mają dostęp do elektronicznych wersji dokumentów publicznych, takich jak regulaminy czy tabele opłat i prowizji. Do tej pory bank musiał wysyłać wszystkie tego typu informacje w formie papierowej lub na płytach CD –  co generowało ogromne straty. Wdrożony blockchain został opracowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, we współpracy z IBM oraz Accenture.

Załóż konto w BNP Paribas

BNP Paribas wdraża blockchain i rozwiązuje problem trwałego nośnika

Przekazywanie istotnych informacji i dokumentów za pomocą trwałego nośnika jest wymogiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK za trwały nośnik uznaje rozwiązanie, które daje klientowi pewność, że dokument nie był i nie będzie edytowany, a także pozwala na dostęp do niego nawet po wygaśnięciu umowy z bankiem. Taka definicja wyklucza np. korespondencję w formie e-maila oraz wysyłanie wiadomości poprzez systemy bankowości elektronicznej.

BNP Paribas po raz pierwszy poinformował o planach wdrożenia blockchainu w kontekście trwałego nośnika już kilka miesięcy temu. Teraz jednak rozwiązanie stało się faktycznie dostępne dla klientów. Dokumenty przechowywane są w systemie bankowości elektronicznej oraz w zewnętrznym archiwum KIR, dzięki czemu klienci będą mieli dostęp do nich także po zakończeniu swoich relacji z bankiem

Tym samym BNP Paribas stał się drugim bankiem w Polsce, który wykorzysta blockchain od KIR-u do rozwiązania problemu trwałego nośnika. Jako pierwszy takie rozwiązanie wdrożył PKO Bank Polski. Trwały nośnik na blockchainie oparł także Alior Bank, ale wybrał on nieco inną drogę niż konkurencja. Alior wykorzysta w tym celu blockchain publiczny.

Otwórz teraz sprawdzone przez FINTEK konto w BNP Paribas


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

to-koniec-papierowych-listow-do-klientow-blockchain-w-bnp-paribas-juz-dziala