W końcu e-dowody będzie można do czegoś wykorzystać. Przypomnijmy, że dowody z warstwą elektroniczną umożliwiają zdalne potwierdzenie tożsamości np. w Profilu Zaufanym, pod warunkiem, że użytkownik posiada odpowiedni czytnik podłączony do komputera. Ich cena zaczynała się od 200 zł, a sam UX rozwiązania – delikatnie rzecz ujmując – trącił myszką.

Do tego stopnia, że e-dowody, których wydano już 3 mln sztuk, w zasadzie były bezużyteczne. Z tego względu podjęto trud, by zwiększyć ich funkcjonalność poprzez stworzenie specjalnej aplikacji na smartfona wykorzystującej wbudowany w praktycznie każdym telefonie moduł NFC – to ten, który umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych.

Jak donosi Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych  – aplikacja już jest dostępna, na razie tylko dla obywateli korzystających z urządzeń z systemem Android, ale – jak wynika z zapowiedzi – użytkownicy iOS też nie będą musieli długo czekać. Aplikacja oczywiście jest bezpłatna.

– eDO App to bardzo ważny krok w kierunku upowszechniania cyfrowych rozwiązań w Polsce, które dzięki  wykorzystaniu najbardziej zaawansowanych zabezpieczeń kryptograficznych skutecznie chronią nasze dane – mówi Konrad Jaczewski, Dyrektor Pionu Rozwiązań Cyfrowych PWPW i dodaje – W pierwszej kolejności z eDO App mogą korzystać właściciele telefonów z systemem Android, a w ciągu najbliższych dwóch tygodni udostępniona zostanie również wersja dla użytkowników telefonów z systemem iOS.

PWPW rozpoczęła prace nad aplikacją w ubiegłym roku. Początkowo planowano udostępnienie rozwiązania w wersji komercyjnej tylko dla biznesu. PWPW zmieniło zdanie po wybuchu pandemii – kluczowe stało się zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa w kontaktach z administracją publiczną.

Jak działa eDO App?

Aplikacja pozwala na potwierdzanie tożsamości i składanie oświadczeń woli, w tym podpisywanie umów najmu i sprzedaży oraz wykonywanie szeregu innych, codziennych czynności bez wychodzenia z domu. Jednym z zastosowań nowego produktu jest możliwość potwierdzania tożsamości przy zakładaniu Profilu Zaufanego, co zostało opracowane wraz z Ministerstwem Cyfryzacji.

Dzięki eDO App każdy obywatel będzie mógł także korzystać z usług e-urzędu (www.gov.pl). Aplikacja umożliwi posiadaczom dowodów z warstwą elektroniczną kontakt z administracją publiczną o dowolnej porze z dowolnego miejsca na świecie. Za jej pomocą każdy będzie mógł używać podpisu osobistego, który znajduje się w dokumencie. Wystarczy tylko przygotować pismo i podpisać przy pomocy eDO App, a następnie wysłać je elektronicznie do organu administracji publicznej.

Dodatkowo stworzono także nowe możliwości dla zawodowych kierowców. Od 11 maja 2020 r. mogą oni za pomocą eDO App i dowodu osobistego z warstwą elektroniczną podpisać wniosek do tachografu w serwisie info-car. eDO

– App każdorazowo wymaga potwierdzania operacji przy pomocy kodu PIN. Dane osobowe udostępniane są wyłącznie wybranemu podmiotowi. Zastosowane w aplikacji zabezpieczenia chronią przekazywane informacje przed ich nieuprawnionym skopiowaniem i dalszym wykorzystaniem – czytamy w informacji prasowej PWPW.