Firma podzieliła się powyższymi danymi przy okazji podsumowania 2018 roku. Cały rynek carsharingu w Polsce rośnie jak na drożdżach, a Traficar to największy dostawca oferujący wynajem aut na minuty nad Wisłą. Firma przywołuje wyniki sondaży ARC Rynek i Opinia, według którego 34% Polaków mieszkających w dużych miastach wie na czym polega usługa carsharingu. I trudno się dziwić, szczególnie, że na minuty można wypożyczać już nie tylko samochody, czy rowery, ale także hulajnogi elektryczne.

Na cenę za przejazd Traficarem wpływają trzy czynniki – czas jazdy, liczba przejechanych kilometrów i ewentualny postój. Opłata za minutę jazdy Traficarem wynosi 50 groszy, jeden kilometr kosztuje 85 groszy, a jedna minuta postoju to wydatek rzędu 10 groszy.

Traficar i carsharing w liczbach

We flocie Traficara dominują pojazdy Renault Clio, których jest aż 1,5 tys. Na drugim miejscu znajduje się model Renault Kangoo (104 egzemplarze), a tuż za nim Opel Corsa (100 egzemplarzy). Firma dysponuje także jednym samochodem elektrycznym –  Renault Kangoo Van Zee. Auta Traficara znajdziemy w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Trójmieście, Poznaniu, Lublinie, Bydgoszczy i w Aglomeracji Śląskiej.

Rok 2018 był dopiero drugim rokiem działalności Traficara w Polsce. Firma jest częścią grupy Express Car Rental, czyli jednej z największych firm świadczących usługę wynajmu samochodów w Polsce. Na początku 2018 r. Traficar udostępniał 1100 aut, a w styczniu 2019 osiągnął liczbę 1705 pojazdów we flocie. Zwiększyła się również liczba lokalizacji, w których działa usługa. Auta Traficar i TrafiCargo pojawiły się na Śląsku, a TrafiCargo w Lublinie, Łodzi i Bydgoszczy. Nowe kooperacje m.in. z sieciami sklepów IKEA, M1, Castorama i Leroy Merlin zaowocowały nowymi miejscami wypożyczenia i zwrotu aut na minuty w całej Polsce.

Najliczniejsza grupa wiekowa klientów Traficara to osoby w wieku 25-34 lata, chociaż najstarszy użytkownik miał lat 91. Najdłuższy przejazd Traficarem wykonała kobieta, która pokonała trasę o długości 951 kilometrów. Z kolei osoba z największą liczbą wypożyczeń wykonała aż 1249 przejazdów. 80% klientów firmy to mężczyźni.

Przy okazji przypominamy o rozmowie z Konradem Karpińskim, Dyrektorem Operacyjnym Traficar, którą przeprowadziliśmy pod koniec zeszłego roku. W wywiadzie można znaleźć kolejne ciekawe informacje o początkach firmy, o tym kto płaci za parking i za tankowanie, czy odnośnie planów na przyszłość.