Branża travel rośnie z roku na rok, podróże stanowią obecnie ponad 10% globalnego PKB, a tylko w ubiegłym roku wydatki na podróże na całym świecie przekroczyły 8 miliardów dolarów. Wzrost rynku niesie za sobą rozwój technologii. Spektakularne sukcesy takich firm jak Airbnb czy Uber pokazują, że innowacje w branży to nieodzowny kierunek. Na kanwie doświadczeń i networkingu liderów branży powstał pierwszy w regionie Europy Środkowej inkubator wspierający przemysł turystyczny.

Podróże wkraczają w XXI wiek

Travel Tech Hub służy zarówno startupom mającym wstępną ideę czy firmom testującym w nowe rozwiązania, jak i graczom planującym dopiero wejść na nowe rynki. Oferuje dostęp do potrzebnych technologii, warsztaty z doświadczonymi ekspertami ze światowych firm, mentoring, networking z różnorodnymi podmiotami rynkowymi oraz zaproszenia na wydarzenia specjalne, a przez to dostęp do światowych trendów branży technologicznej oraz travel.

Projekt ma zasięg środkowoeuropejski. Na początku startuje w Warszawie, ale poszczególne eventy będą odbywać się tam, gdzie twórcy zauważą potencjał rozwoju, np. w Białymstoku czy Pradze lub w innych państwach i miastach regionu środkowoeuropejskiego.

Inicjatywa stanowi wypełnienie przestrzeni, która do tej pory była niezagospodarowana. 70% podróżujących używa aktywnie smartfonów podczas podróży, nie tylko do rezerwacji hoteli i biletów, ale również do wyszukania lokalizacji, restauracji, czy pomocy w dokonywaniu zakupów (Google Insights, 2018). Szybki wzrost częstotliwości korzystania ze smartfonów determinuje zapotrzebowanie rynku na kolejne produkty i rozwiązania technologiczne.

Współpraca popłaca

Twórcami Travel Tech Hub są doświadczeni gracze rynku IT i travel. Połączenie ich wiedzy i rozwiązań systemowych ma wywołać efekt synergii i dać impuls do aktywizacji startupowców i do rozwoju branży podróżniczej. A jest z kogo brać przykład: Amadeus dostarcza technologie napędzające sektor turystyki i prowadzi działalność w 195 krajach, dysponując światowym zespołem ponad 16 000 osób.

Hotailors to z kolei szybko rozwijający się polski startup, który dostarcza oprogramowanie dla firm wykorzystujące sztuczną inteligencję do efektywnego zarządzania podróżami służbowymi. Trzecim inicjatorem Travel Tech Hub jest TenderHut, lider technologii, który jest nie tylko twórcą oprogramowania dla dużych graczy w branży travel, ale również opartego na machine learninig bota – asystenta podróży potrafiącego samodzielnie dokonać odprawy nawet przy lotach przesiadkowych różnych przewoźników.