Dzisiaj o problemach Monedo w Niemczech poinformował serwis Finextra. Monedo to niemiecki fintech założony w 2012 roku, który do wiosny 2020 roku działał pod nazwą Kreditech. Spółka specjalizuje się w udzielaniu pożyczek online – był to jeden z pierwszych podmiotów, który zaoferował w Polsce płatności odroczone (BNPY). Jeszcze w 2017 roku Monedo wyceniane było na 230 mln EUR.

Trwają rozmowy z finansistami

Wniosek upadłościowy został zatwierdzony przez sąd w Hamburgu – czytamy w oświadczeniu na stronie kancelarii Brinkmann & Partners, która zajmuje się upadłością Monedo. W dokumencie czytamy także, że Monedo planuje kontynuować działalność i przedstawiciel kancelarii już rozpoczął rozmowy z potencjalnymi finansistami. Celem jest doprowadzenie do pomyślnego zakończenia procesu inwestorskiego, który rozpoczął się jeszcze przed złożeniem wniosku o upadłość. Z treści komunikatu wynika, że jest on rokujący.

Monedo zatrudnia w Hamburgu ok. 100 osób. Kolejnych 200 pracuje w Polsce, Rumunii, Rosji, Hiszpanii i Tajlandii.

Lendtechy nie mają łatwo w czasie pandemii. Przeregulowanie rynku oraz duża niepewność odnośnie do wyceny ryzyka kredytowego sprawiła, że lendtechy znalazły się w specyficznej sytuacji – wziąć odnotowując wysoki popyt na swoje produkty, przy jednoczesnym utrudnieniu w możliwości oferowania go w cenie, która umożliwiłaby uzyskanie zysku.

/Fintek.pl