Prezydent USA poinformował na swoim Twitterze, że prowadzi rozmowy z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem na temat pomocy korporacji telekomunikacyjnej ZTE Corp, by ta szybko powróciła do biznesu. W czerwcu Stany Zjednoczone nałożyły sankcję na firmę. Resort handlu zabronił amerykańskim firmom sprzedawać części ZTE Corp, bo jak poinformowała wtedy minister handlu Wilbur Ross, firma złamała prawo. O sprawie informuje serwis TechCrunch.

Trump pomaga chińskiej firmie

ZTE Corps zostało ukarane przez rząd USA za nielegalne dostarczanie sprzętu telekomunikacyjnego do Iranu i Korei Płn. Sankcje oraz kara w wysokości 1,2 mld USD za złamanie embarga zostały nałożone już w marcu 2017 roku. W zeszłym tygodniu ZTE poinformował o wstrzymaniu sprzedaży telefonów i innych urządzeń elektronicznych oraz ogłosił zawieszenie najważniejszych działań operacyjnych w związku z sankcjami nałożonymi przez USA. Podjęte kroki mogą mieć negatywne skutki dla drugiej co do wielkości chińskiej firmy zajmującej się produkcją sprzętu telekomunikacyjnego, ponieważ część używanych komponentów pochodzi właśnie ze Stanów Zjednoczonych.

Wszystko wskazuje na to, że chiński przywódca Xi Jinping skontaktował się z Donaldem Trumpem by wspólnie rozwiązać problem. O spotkaniu Trump poinformował na swoim profilu na Twitterze, wskazując utratę miejsc pracy w Chinach, jako jeden z czynników motywujących do zażegnania konfliktu. Biorąc pod uwagę fakt, że sankcje zostały nałożone z powodu bezpieczeństwa narodowego, działania Trumpa by cofnąć restrykcje są zaskakujące. Wcześniej rząd USA wykorzystywał możliwość nakładania sankcji, by zablokować wiele transakcji biznesowych i zapobiec chińskim firmom przejęcia firm amerykańskich.